NET | Nacionalni energetski tjednik 02 | Page 6

6

NACIONALNE VIJESTI

TJEDAN 02 | SVIBANJ
NACIONALNI ENERGETSKI TJEDNIK
NET
Prije ishođenja lokacijske dozvole , pripreme planiranog projekta također mogu obuhvaćati i procjenu utjecaja na okoliš (" EIA "). EIA procjenjuje utjecaj projekta na okoliš utvrđivanjem eventualnih izravnih i neizravnih učinaka projekta na tlo , vodu , more , zrak , šumu , klimu , ljudska bića , floru i faunu , krajolik , materijalnu imovinu i kulturnu baštinu , uzimajući u obzir njihove međusobne odnose . EIA je obvezna za postrojenja koja mogu proizvesti više od 100 MW snage ( u slučaju vjetroelektrana , postrojenja koja mogu proizvesti više od 20 MW snage ). EIA od najranijih faza planiranja projekta želi osigurati maksimalno smanjenje nepovoljnog učinka projekta kako bi se osiguralo najveće moguće očuvanje kvalitete okoliša . U slučaju postrojenja koja proizvode između 10 MW i 100 MW snage ( u slučaju hidroelektrana između 5 MW i 100 MW , a u slučaju vjetroelektrana između 10 MW i 20 MW ), odgovarajuće nadležno tijelo prvo će provesti prethodni postupak kako bi utvrdilo postoji li potreba za potpunom EIA . EIA se provodi na temelju stručno sastavljene studije utjecaja na okoliš , koja obuhvaća sve potrebne podatke , dokumentaciju , objašnjenja i opise u pisanom i grafičkom obliku , kao i prijedlog za procjenu prihvatljivosti projekta i mjere zaštite okoliša predložene u odnosu na projekt te , u slučaju potrebe , program nadzora stanja okoliša . Investitor je dužan osigurati sastavljanje studije utjecaja na okoliš , te snositi sve troškove u postupku EIA . Postupak EIA mora biti proveden u roku od četiri ( 4 ) mjeseca
od datuma primitka odgovarajućeg zahtjeva . Ovaj rok može biti produljen za najviše dva ( 2 ) mjeseca . Prethodni postupak za procjenu potrebe za takvom EIA mora biti proveden u roku od tri ( 3 ) mjeseca od primitka odgovarajućeg zahtjeva . Upute o sadržaju studije utjecaja na okoliš moraju biti izdane u roku od tri ( 3 ) mjeseca od primitka zahtjeva za njihovim izdavanjem . Ako se EIA postupak provodi kao jedinstveni postupak zajedno s postupkom za donošenje odluke o ujedinjenim uvjetima zaštite okoliša , takav postupak mora biti proveden u roku od šest ( 6 ) mjeseci od primitka zahtjeva . Odluka o ekološkoj prihvatljivosti projekta i odluka o ujedinjenim uvjetima zaštite okoliša prestaju važiti ukoliko investitor ne podnese zahtjev za izdavanjem lokacijske dozvole ili drugi službeni akt u skladu s posebnim propisom u roku od dvije ( 2 ) godine od datuma pravomoćnosti odluke . Valjanost ove odluke može biti produljena jednom za dodatne dvije ( 2 ) godine , pod uvjetom da se nisu promijenili uvjeti u skladu s kojima je odluka izdana . Za svaku promjenu planiranog projekta koja je potrebna temeljem odluke o ekološkoj prihvatljivosti ili temeljem predmetnog tehničkotehnološkog idejnog projekta , investitor je dužan , prije podnošenja zahtjeva za ishođenje lokacijske dozvole ili drugog službenog akta , ishoditi posebnu odluku o procjeni potrebe za provođenjem EIA zbog nastalih promjena .
Prije početka izgradnje postrojenja koje koristi OIE , investitor je dužan ishoditi energetsku
suglasnost koja predstavlja odobrenje za izgradnju i rad postrojenja koje će koristiti obnovljive izvore energije ili raditi kao kogeneracijsko postrojenje . Energetska suglasnost se izdaje nakon provođenja procjene utjecaja na okoliš i ishođenja lokacijske dozvole , ukoliko je potrebna . U svakom slučaju , investitor mora posjedovati pravomoćnu energetsku suglasnost prije građevinske dozvole .
Da bi ishodio lokacijsku dozvolu , investitor mora odgovarajućem nadležnom tijelu dostaviti idejni projekt koji mora biti u skladu sa svim posebnim uvjetima koji su propisani različitim tehničkim i sigurnosnim propisima , kao i svim odgovarajućim pravilnicima i uredbama .
Nakon ishođenja lokacijske dozvole , investitor je dužan izraditi glavni projekt koji mora biti u skladu s izdanom lokacijskom dozvolom . Nakon odobrenja glavnog projekta , postoje tri različite mogućnosti što se tiče vremena početka izgradnje određenog projekta , ovisno o ukupnoj površini projekta koji će se graditi : za projekte površine do 400 m ², izgradnja može započeti tek nakon primitka pravomoćne odluke o uvjetima gradnje od strane nadležnog županijskog ili gradskog tijela ; ukoliko lokacijsku dozvolu izdaje Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja , izgradnja može započeti tek nakon što građevinska dozvola postane pravomoćna ; te u slučaju bilo kojeg drugog građenja , izgradnja može započeti tek nakon ishođenja potvrde glavnog
projekta koju izdaje nadležno županijsko ili gradsko tijelo . Lokacijska i građevinska dozvola Ministarstva također je potrebna , između ostalog , za ( i ) građenja koja pokrivaju područje između dvije ili više županija , ( ii ) sve elektrane instalirane snage od 20 MW ili više , zajedno s pripadajućim zgradama , kao i za ( iii ) dalekovode od 220 kV ili više , zajedno s transformatorima i razvodnim postrojenjem .
Za izgradnju postrojenja koja proizvode manje od 20 MW električne energije potrebno je ishoditi samo jednu odluku kojom se dopušta izgradnja postrojenja , umjesto lokacijske i građevinske dozvole . Kako bi ishodio takvu dozvolu , investitor je dužan izraditi glavni projekt , pisano izvješće o nadzoru glavnog projekta , pomoćna izvješća o geotehničkom ispitivanju i druge tehničke studije uz glavni projekt .
Nadalje , investitor je također dužan dostaviti dokaz o svom pravu izgradnje postrojenja na gradilištu , npr . ugovor o zakupu ili ugovor o služnosti , ukoliko investitor nije vlasnik zemljišta . Takva dozvola ističe ukoliko investitor ne započne s izgradnjom postrojenja u roku od dvije ( 2 ) godine od datuma pravomoćnosti dozvole .
Nakon dovršenja izgradnje , podnositelj zahtjeva dužan je ishoditi uporabnu dozvolu od nadležnog tijela koje je izdalo odgovarajuću građevinsku dozvolu . U načelu , tek nakon izdavanja uporabne dozvole postrojenje može početi sa zakonitim radom i / ili uporabom .

INA : Biciklističke zone na postajama

Jedan od strateških prioriteta Ine kontinuirani je razvoj maloprodajne mreže i postizanje izvrsnosti u kvaliteti i raznovrsnosti pružene usluge na benzinskim postajama ...
Tomislav Marjanović tomislav . marjanovic @ croenergo . eu
•• INA - Industrija nafte , d . d . je na 15 benzinskih postaja u Zagrebu i Istri uvela biciklističke zone .
Prateći potrebe svojih kupaca i podržavajući zdrav način života i kretanja , INA se tako , osim vozačima motornih vozila , približila i biciklistima , a u tome je nastojala slijediti popularne biciklističke rute u Istri te Zagrebu i okolici .
Biciklističke zone uključuju stalak na kojem biciklisti mogu obaviti manje popravke , a stalci su postavljeni uz uređaje za vodu i zrak kako bi se mogao provjeriti tlak zraka u gumama te oprati bicikl .
Također , u ponudu robe široke potrošnje na benzinskim postajama uveden je i biciklistički asortiman , poput alata za montažu guma , ključeva za popravak bicikla , seta za popravak guma i sl .
Biciklističke zone nalaze se na sljedećim postajama u Zagrebu i okolici : BP Zagreb-Dubrava , BP Zagreb-Dugave-istok , BP Zagreb-Grada Vukovara , BP Zagreb-Ksaver , BP Zagreb-Maksimirska-jug , BP Zagreb-Miramarska , BP Zagreb-Špansko i BP Velika Gorica , dok su na području Istre " biciklističke postaje " BP Barban , BP Buzet , BP Medulin , BP Motovun , BP Labin , BP Pazin i BP Umag-obala .
Jedan od strateških prioriteta Ine kontinuirani je razvoj maloprodajne mreže i postizanje izvrsnosti u kvaliteti i raznovrsnosti pružene usluge na benzinskim postajama .
Tako je krajem 2010 . godine pokrenut projekt Plavi koncept kojim je INA do sada modernizirala gotovo 120 postaja diljem Hrvatske te je u svoju ponudu usluga uvrstila i one izvan djelokruga primarne djelatnosti kompanije .
Primjerice , ove i prošle godine INA je organizirala prodaju svježih jagoda na svojim postajama , lani se pridružila mogućnosti provjere oštrine vida te , uoči Svjetskog nogometnog prvenstva , ponudilia širok izbor navijačke opreme , a sve to uz već popularne programe vjernosti i nagradne igre koje redovito priprema za svoje vjerne potrošače , naveli su iz INA-e - najveće nacionalne naftne kompanije .