Naložbeni magazin Vzajemci maj 2014 | Page 15

15

KING: Afriško vstajenje

Po več desetletjih počasne rasti ima Afrika resnično dobro možnost, da gre po azijskih stopinjah.

Predstavljajte si trgovine, založene dva metra v višino, ulice natrpane in skoraj neprehodne zaradi prerivajočih se strank in prodajalcev. Opisano je vsakdanji prizor na tržnici Onitsha na jugu Nigerije. Številni pravijo, da gre za največjo tržnico na svetu. Ta ima približno tri milijone dnevnih obiskovalcev, ki kupujejo vse – od riža in mila pa do računalnikov in gradbene opreme. To je zatočišče lokalnih trgovcev v regiji, bolj znani po svoji korupciji, piratstvu, revščini in boleznih, a hkrati tudi dom milijonov motiviranih prodajalcev in vse premožnejših Afričanov.

Visoka rast in še višji potencial

Gospodarska rast Podsaharske Afrike se bo letos še okrepila, kar je odraz boljšega gospodarskega stanja v državah izvoznicah nafte ter boljših obetov v nekaterih najbolj revnih državah te regije. V svoji zadnji napovedi je IMF Podsaharski Afriki napovedal 5,5-odstotno rast BDP v letu 2014. V letu 2013 se je BDP regije okrepil za 5 odstotkov. Hitrejša rast bo posledica višjih investicij v infrastrukturo in rudarstvo, rezultatov preteklih investicij v transport in telekomunikacije ter višji prihodki v kmetijskem sektorju.

Trend rasti naj bi se nadaljeval tudi v prihodnje. Demografska slika Podsaharske Afrike kaže na to, da bodo države v regiji v prihodnje pridobile zelo veliko delovno aktivnega prebivalstva. Najbolj znana primera v zgodovini, ko se je delovno aktivno prebivalstvo v določenem obdobju nadpovprečno povečalo ter je bilo gospodarstvo deležno tako imenovane demografske dividende, sta ekonomska čudeža štirih vzhodno azijskih tigrov in ekonomski razcvet Irske v devetdesetih. Irska je namreč v zadnjih petnajstih letih postala ena najbogatejših držav na svetu, v začetku devetdesetih pa je bila ena najrevnejših. Podoben trend čaka tudi države Podsaharske Afrike. V prihodnjih 25 letih se bo delovno aktivno prebivalstvo teh držav podvojilo. V roku 30 letih pa naj bi preseglo število delovno aktivnih prebivalcev Indije in Kitajske.

Svet akronimov

Z optimizmom v zvezi z Afriko vseeno ni treba pretiravati, saj so stvari še vedno negotove na večjem delu celine. Večina Afričanov živi z manj kot dvema evroma na dan. Proizvodnja hrane na prebivalca še vedno upada vse od osamosvojitve v 60. letih prejšnjega stoletja. Povprečna življenjska doba je v nekaterih državah celo pod 50 leti. Podnebne razmere se slabšajo, saj sta uničevanje gozdov in širjenje puščav še vedno veliki težavi.

Nekatere države, ki se lahko pohvalijo z vratolomno rastjo gospodarstva, so z nafto bogate kleptokracije. Nekatere države, ki so se začele pravilno razvijati, kot sta Ruanda in Etiopija, pa so postale politično nestabilne. Tudi če vsi ti podatki spominjajo na katerega izmed že videnih scenarijev brez srečnega konca, se nekateri temeljni kazalci gibljejo v pravo smer.

Nekateri ekonomisti so v zadnjem času začeli izpostavljati akronim KING, ki je sestavljen iz štirih ekonomij: Kenija, Slonokoščena obala (Ivory Coast), Nigerija in Gana. Te štiri države so še precej nerazvite in spadajo v kategorijo mejni trgov. Povprečni dohodek na prebivalca je približno 2.400 ameriških dolarjev na leto. Povprečna napovedana rast BDP za te države je v letu 2014 nad 7 odstotki. Njihova gospodarstva imajo še veliko prostora za vzdržno dolgoročno rast.