Naložbeni magazin Vzajemci junij 2014 | Page 11

11

Luka Guštin

Med desetimi najmanj volatilnimi kar devet mejnih trgov

V prej omenjeni raziskavi, ki je obravnavala 80 držav, so med deseterico najbolj volatilnih držav, le štiri države, ki spadajo med mejne trge (Ukrajina, Romunija, Argentina in Kazahstan). Pet od desetih je trgov v razvoju. Najbolj volatilna država pa je bila Islandija, razviti trg, ki je bil med svetovno finančno krizo še posebej močno prizadet.

Najmanj volatilna država je Trinidad in Tobago, eden izmed devetih mejnih trgov med deseterico najmanj volatilnih na svetu. ZDA so se uvrstile na 11. mesto med najmanj volatilnimi.

Analitiki so si enotni, da bodo mejni trgi tudi v prihodnje privabljali vse več kapitala. Tako je jasno, da bo tudi volatilnost v prihodnje višja. Višja volatilnost pa morda ni tako slaba, saj je na svetu veliko vlagateljev in skladov, ki priložnosti iščejo na trgih z višjo volatilnostjo. Letos so vietnamske delnice med aprilom in majem izgubile približno 15 odstotkov. Takoj za tem so mnogi tuji vlagatelji začeli kupovati delnice vietnamskih podjetij, saj so se jim zdele podcenjene. Primer Vietnama kaže na to, da so delnice prodajali domači vlagatelji, kupovali pa tuji.

Kljub vsemu naštetemu zgoraj, je tveganje, ki ga sprejmejo vlagatelji pri investiranju na obravnavane trge, visoko. In ne glede na to, katero državo podprete, to ostane na visoki ravni. Poleg političnega tveganja, ki je na teh trgih višje, je prisotno še valutno tveganje. Kljub temu pa analitiki na daljši rok na teh trgih pričakujejo najvišjo rast. Vlagateljem priporočajo investiranje na te trge za obdobje, ki je daljše od sedmih ali celo desetih let, saj se na tak način najlažje izognejo kratkoročnim tveganjem, ki se tam pojavljajo.

VIR: povzeto po WSJ.com