Naložbeni magazin Vzajemci julij 2014 | Page 20

20

Prihodnost Ljubljanske borze

Ljubljanska borza je letos pristala med najdonosnejšimi na svetu, kar je predvsem posledica nadaljevanja privatizacijske zgodbe ter stabilizacije razmer na mednarodnih trgih. Analitike in upravljavce vzajemnih skladov slovenskih družb za upravljanje smo vprašali …

Pogledi upravljavcev

… ali menite, da ima Ljubljanska borza še potencial za rast ali lahko pričakujemo korekcijo? Kaj bi se moralo zgoditi za nadaljevanje rasti in kaj bi se moralo zgoditi, da bi prišlo do korekcije tečajev?

Luka Flere, KD Skladi:

Glavni katalizator za rast cen delnic na ljubljanski borzi je bila in ostaja privatizacija. V predvolilnem času se je retorika političnih strank do tega vprašanja zaostrila, podlegla pa je tudi vlada v odstopu, ki je zahtevala zaustavitev prodajnih procesov do oblikovanja nove vlade. Vedeti moramo, da je Slovenija v očeh tujih investitorjev v preteklih letih izgubila vso kredibilnosti in zdaj, ko se je to zaupanje počasi spet začelo graditi, smo v predvolilnem času, ko politiki kar tekmujejo med seboj, kdo bo nabral več poceni političnih točk. S tem se dela medvedja usluga državi in škoda vsem davkoplačevalcem, saj je privatizacija nujna, bosta pa lahko zaradi govoričenja politikov interes in posledično izkupiček manjša, kot bi lahko bila.

Ekipa ALTA Skladov:

Zadnja ne kredibilna dejanja slovenske vlade in politike imajo vpliv na Ljubljansko borzo vrednostnih papirjev. V primeru zaustavitve privatizacije bo to imelo zelo negativen vpliv na borzo in lahko pričakujemo občutne padce tečajev slovenskih delnic. Seveda pa velja tudi obratno. Ko se bo volilna histerija umirila in se bo nova vlada soočila z realnimi problemi slovenskega gospodarstva lahko pričakujemo nadaljevanje privatizacije, saj je to edini način kako se lahko relativno hitro vsaj delno napolni prazno državno malho. Potrebno pa je tudi opozoriti na zaveze, podane evropski komisiji s strani slovenske vlade, ki se je zavezala k strukturnim reformam in privatizaciji. In članica Evropske unije mora dogovore spoštovati.

Sašo Ivanović, Triglav Skladi:

Če bo privatizacija nekaterih državnih podjetij uspešno izpeljana, ima Ljubljanska borza še nekaj prostora za rast, predvsem na podlagi optimizma in povečane likvidnosti. Po drugi strani rast dobička pri marsikaterem podjetju ne sledi rasti cen na Ljubljanski borzi, zato nekaj previdnosti pri nakupnih odločitvah ne bo odveč.

Luka Gubo, Numerica Partners:

Značilnost borz je gibanje v ciklih, ki so lahko kratkoročne narave ali pa dolgoročne. Trenutna kratkoročna rast cen na ljubljanski borzi je verjetno prvo naznanilo dolgoročnejše rasti cen, vendar je bila ta kratkoročna rast zelo hitra in obstaja visoko tveganje večjih popravkov cen navzdol – brez težav lahko cene slovenskih delnic upadejo za 20 odstotkov v svoji poti k višjim cenam.