Naložbeni magazin Vzajemci april 2014 | Page 10

10

Kako naprej po krimskem referendumu?

Krimski referendum je končan. Uradni rezultati kažejo na to, da je 96,77 volivcev glasovalo za priključitev Rusiji. Rezultat ni bil nepričakovan. Kljub temu so ukrajinska vlada ter vodilni svetovni politiki referendum označili na nelegitimen, saj je bil v nasprotju z ukrajinskimi zakoni.

Kljub nasprotovanju mednarodne javnosti, je ta pričakovala, da bo Rusija hitro ukrepala in priključila Krim k svojemu ozemlju kar se je tudi zgodilo. Večina analitikov je tudi mnenja, da dogajanje ne bo dolgoročno vplivalo na gibanje delniških trgov, saj ne pričakujejo vojaškega konflikta.

Zdaj sledijo sankcije Zahoda proti Rusiji. To pa je po mnenju večine analitikov že všteto v ceno pomembnejših svetovnih indeksov.

Pred referendumom sta ameriška S&P 500 ter Dow Jones zabeležila najvišji tedenski padec tečajev od januarskega popravka na trgih. Padec so analitiki pripisali dogajanju v Ukrajini. Sedaj pa se pozornost vlagateljev znova preusmerja na upočasnjevanje kitajskega gospodarstva ter na politiko Federal Reserve.

Kako bo izid referenduma vplival na trge?

Energija

Začnimo z nafto in zemeljskim plinom. Cena obeh energentov je februarja poskočila, saj svetovna javnost ni pozabila, da je Rusija že dvakrat v zadnjih 10 letih ustavila dobavo energentov evropskim partnericam. Cena obeh energentov se je do referenduma že znižala nazaj na prejšnje nivoje.

Analitiki ne pričakujejo poslabšanja razmer ter izpostavljajo, da Krim ne predstavlja velikega tveganja za svetovni energetski trg.

Zlato

Zlato tradicionalno velja za varno zatočišče, zato ni presenetljivo, da se je njegova cena v zadnjih tednih zvišala. Samo v prejšnjem tednu se je vrednost zlata zvišala za 3 odstotke.

"Situacija v Ukrajini je prispevala k rasti cene zlata ampak menim, da cena odraža dogajanje na trgih ter gospodarske kazalce," pravi Adam Koos iz Libertas Wealth Management Group.

Trgi v razvoju

Če bo dogajanje v Ukrajini imelo vpliv na trge, bodo trgi v razvoju prvi na udaru. Za zdaj kaže, da je dogajanje vplivalo samo na ukrajinsko ter rusko borzo in da se ne bo razširilo naprej.

Ruski rubelj in Ukrajinska hrivna sta oba izgubila veliko od začetka krize. Ruski borzni indeks MICEX je vsaj za zdaj nehal nizati padce. Če gledamo trge širše, so globalni trgi v razvoju 'spregledali' dogajanje v Ukrajini.

Valute

Za gibanje valut ni tako pomemben rezultat referenduma, kot reakcija ZN, EU in ZDA. To vključuje tudi samo grožnje s sankcijami, usmerjenimi proti Rusiji. V tem scenariju bodo najbolj prizadete valute držav, ki so najbližje dogajanju. To vključuje Poljsko, Madžarsko, Turčijo in Rusijo.

Luka Guštin