Koulu on enemmän kuin luokkahuone
Camilla Paasi
Luokan ulkopuolisia oppimisympäristöjä miettiessä ei tarvitse lähteä merta edemmäs kalaan – tai siis omasta koulusta ulos. Koulurakennuksesta ja välituntialueelta löytyy mahdollisuuksia monipuolisiksi oppimisen tiloiksi, luokasta poistumisen ei tarvitse olla retki. Luokan ulkopuolella tapahtuvan opetuksen tulisi olla opettajalle resurssi, ei yksi velvollisuus lisää.
Kaikki tilat käyttöön
Koulu rakennuksena tarjoaa lukuisia mahdollisuuksia opettamiselle ja oppimiselle, luokkahuone ei ole ainut tila, jossa oppimista tapahtuu. Useimmissa kouluissa tietyille oppiaineille on annettu omat tilat käytännöllisyyssyistä. Käsityön, musiikin, liikunnan ja kuvataiteen opetus tarvitsee ympärilleen tilaa ja varustelua, joka ei tavalliseen luokkahuoneeseen sovi. Aineopetus ei kuitenkaan ole ainut syy etsiä erilaisia oppimisympäristöjä koulun sisältä: Ryhmätöissä on kiva ottaa etäisyyttä viereiseen ryhmään, pistetyöskentelypisteitä järjestäessä luokkahuoneen seinät ovat ahtaalla, pulpetit jäävät tielle, kun oppilaat halutaan tunnilla liikkeelle jne. Koulun seinien sisäpuolelta löytyy varmasti tiloja, jotka oppituntien aikana ovat vähäisellä käytöllä. Juhlasalista löytyisi tilaa ja akustiikkaa draamatunnille, käytävältä lisätilaa pistetyöskentelyyn ja kirjastosta rauhaa ryhmätyöryhmälle.
Oppiainerajojen yli
Uusi opetussuunnitelma (Opetushallitus, Perusopetuksen opetussuunnitelman perusteet 2014) velvoittaa tarkastelemaan opetusta kokonaisuutena, jossa
tiedonalakohtaisen osaamisen lisäksi tulee tavoitella oppiainerajat ylittävää osaamista. Monialaiset oppimiskokonaisuudet ovatkin luonteva tilanne astua ulos omasta luokkahuoneesta. Matematiikassa kertotauluja voi opetella liikuntasalissa juosten, äidinkielen kirjoitelma sujuu hitailtakin käsin kirjoittajilta TVT-taitojen opettelun lomassa ja kuvaamataidon työtavat voivat houkutella luonnontieteiden pariin.
Koulupihan mahdollisuudet
Koulupiha oppimisympäristönä on saavutettavissa oppitunnin aikana, eikä siirtymisiin kulu turhaan aikaa. Lyhyt matka-aika mahdollistaa ulkona tapahtuvan opetuksen ja oppilaiden luovan työskentelyn.
Luokkahuoneessa opiskelu päätyy helposti liian kirjapainotteiseksi, eikä siihen liity tarpeeksi kokemuksia todellisesta maailmasta. Koulupihalla oppilailla on mahdollisuus testata oppimaansa käytännössä. (MLL, Koulupihan mahdollisuudet)
Digi avaa ovet kauemmas
Digitaaliset oppimisympäristöt mahdollistavat tutkimusmatkat vaikka maailman ympäri, poistumatta koulualueelta. Pohjoisen jäätiköt , Amazonin sademetsät ja muut maailman ihmeet ovat kaikki saavutettavissa koulupäivän aikana. Maantiedon ja biologian oppiminen muuttuu jännittäväksi hiiren klikkauksella.