My first Magazine | Page 17

tabletin äärellä vaikkapa kymmenkertaisesti vähemmän aikaa. Kun TVT-taitoja opetetaan koulussa johdonmukaisesti, saadaan nämä erot kutistumaan.

Mahdollisuudet

Tänä päivänä koulutuksessa puhutaan paljon elinikäisestä ja jatkuvasta oppimisesta. Tieto- ja viestintäteknologian mukaantulo tarjoaa yksilölle mahdollisuuden oppimiseen ajasta tai paikasta riippumatta. Se mahdollistaa myös ammattitaitoisen ohjaajan tai opettajan muodollisen läsnäolon oppimistilanteissa, vaikka oppilas suorittaisi tehtäviä kouluajan ulkopuolella omatoimisesti. Toisin sanoen opettaja voi siis räätälöidä esimerkiksi tehtäväpaketin oikeine vastauksineen, jonka oppilas voi suorittaa hänelle sopivana ajankohtana. Tämä osaltaan vastaa opetushallituksen asettamiin tavoitteisiin oppimisympäristöjen laajentamisesta. Opetuksen on oltava siellä, missä oppija on ja missä oppimista tapahtuu.

Haasteet

TVT-murroksen keskellä on kuitenkin

muistettava, ettei digitaalisen oppimisympäristön käyttö saa olla

itseisarvo. Sen tulee olla pedagogisesti perusteltua ja oppimista tukevaa. Videolla nähty lintuparvi ei ole sama asia kuin lintutornista pienen odottelun jälkeen bongattu kurkiaura. Uudet teknologiat eivät saa muuttaa opetusta, vaan ne pitää nähdä opetusta ja oppimista hyödyttävänä välineenä. Myös kustannuksia on mietittävä hankittaessa kouluihin digitaalisten oppimisympäristöjen käyttöön vaadittavaa tarpeistoa. Esimerkiksi tablettien hinnat ovat laskeneet viime aikoina kasvavaan tahtiin, mutta kertahankinnan kustannukset ovat edelleen merkittävät.

Jo aiemmin mainitut riittävät TVT-taidot niin oppilailla kuin opettajillakin ovat yksi suurimmista haasteista opetuksen siirtyessä digiaikaan. Jos oppilaalla on hankaluuksia lukemisen ja kirjoittamisen kanssa vielä viidennellä luokalla, on hänen hankala suoriutua tehtävistä yhtä menestyksekkäästi kuin muiden ikätoveriensa. Myös TVT:n käyttö on taito siinä missä lukeminen tai kirjoittaminenkin. Mikäli oppilas ei tätä taitoa hallitse, on sillä väistämättä vaikutus oppimistuloksiin ja pelkästään oppimistilanteissa viihtymiseen.