Říká se , že hudba je mocná čarodějka . Navrátit milovaného člověka neumí , ale dokáže pomoci a dát novou sílu věřit . Ve chvíli , kdy člověk ztratí to nejcennější v životě – jako naše malá Terezka , která se v dětském věku musela rozloučit s maminkou , pak opravdu nezbývá , než věřit v lepší budoucí , což hudba prokazatelně přináší .
Závěr
Dětská hudební tvořivost je vyjadřovaná spontaneitou , a tím zároveň poskytuje bezpečný prostor k sebevyjádření . V dítěti se skrze hudbu uvolňuje fantazie a imaginace . Na základě předchozích vjemů vznikají v dětské hudební představivosti obrazy , které vyústí určitou tvůrčí energií . V doprovodu hudebního pedagoga-muzikoterapeuta lze dítě provést bezpečně územím , které jej dosud zahlcovalo úzkostí a smutkem .
Ve své praxi jsem se setkávala a setkávám s mnoha příběhy dětských duší , ale nikdy žádný z nich nevyústil v tak těžkou realitu , tak jak tomu bylo v příběhu Terezky .
Hudba přináší tušení dobrého konce , a to je nesporným přínosem pro každého celého člověka .
Redakční poznámka :
Autorka textu , Johanka Fikarová , svým textem potvrdila podstatu základního principu systémové muzikoterapie , zakotvenou již v samotné organizaci hudby - anticipaci atraktivní emoční finality ( AAEF ).
Znamená to , že hudba pro své vnitřní uspořádání nese průhled až k emočně uspokojujícímu vyústění hudebního tématu , ve kterém se zrcadlí naše osobní téma , a tím vyhovuje mechanismu zdravé psychiky - usměrňuje negativní emoce a pozitivní podporuje . Člověk prožívá pocity bezpečí a dokáže tuto emočně uspokojující finalitu předpokládat .