Muzikoterapie 16, 17 Prosinec 2023 | Page 36

Za klavírem s respektem a láskou
Behind the piano with respect and love Mgr . Dagmar Kuchařová
„ Hra na hudební nástroj je fyzicky „ náročná práce “ a je třeba na ni tělo dobře připravit ( stejně jako u sportovců ). Jedná se o střídání napětí a uvolnění těla tak , aby tělo bylo v pohodě a z nástroje zněla krásná hudba . Cílem našeho snažení jsou prožitky , které nás obohacují , uklidňují , vzrušují , laskají … a také léčí . Prostřednictvím „ práce “ fyzického těla ovlivňujeme naši psychiku a náš mozek pracuje na plné obrátky “.
Tak vnímá hru na klavír Dagmar Kuchařová – učitelka ZUŠ , která ve své práci s dětmi i dospělými preferuje individuální přístup , respektování osobnosti , „ práci “ s fyzickým tělem , podporu volních vlastností i motoriky . Zabývá se souvislostmi mezi dějinami hudby , literatury a výtvarným uměním . Důraz klade na vliv energie skladby na psychiku žáků a pracuje mimo jiné i s dětmi , které mají různé zdravotní problémy .
O tom všem se dozvíte v rozhovoru .
Co vás motivuje k práci s dětmi s oslabením , přestože většina vašich kolegů je odmítá ?
Motivace de facto z mé strany v tomto případě není žádná . Když za mnou přijdou rodiče a chtějí přihlásit dítě do ZUŠ na klavír , tak nerozlišuji , jestli má nějaký problém . Vždy to bylo tak , že dítě mělo zájem , chtělo hrát , a potom ze situace a další práce vyplynulo , zda to bude fungovat . Samozřejmě jsem byla seznámena s diagnózou a záleželo na tíži postižení . Dítě však musí mít základní motorické předpoklady pro hru na nástroj . Učila jsem například dívku , která neměla na jedné ruce malíček , přesto jsme hrály „ normálně “.
Děti s nějakým problémem učím už delší dobu a řekla bych , že tak nějak přišly samy .
Při výuce hry na klavír pracujete s napětím a uvolněním na úrovni fyzického těla . Mohla byste k tomu říct něco konkrétněji ?
Měla jsem výborné učitele , vůbec si nestěžuji , přesto ani jeden z nich nepracoval s mým tělem tak , jak jsem se s ním později začala zabývat já . Přišla jsem na to z vícero důvodů . Hlavně , když jsem se začala učit masáže , věnovat se esoternímu léčení a všem těmto věcem … Mimo jiné jsem sama měla špatná záda , a tak jsem začala hrát takovým způsobem , abych si to svoje tělíčko neničila . A ono to začalo fungovat u mě i u dětí .
Například : Skladba má melodický vrchol , nějakou amplitudu a stejným způsobem je potřeba pracovat s tělem . Tělo by mělo pracovat v těch vlnách , jak je skladba koncipovaná . Vše je velmi individuální . U někoho je to naprosto úžasná práce-skladba a tělo jsou jedno .