Muzikoterapie 16, 17 Prosinec 2023 | Page 28

Úvod
Logopedie je vědní obor , který se zabývá člověkem s narušenou komunikační schopností ( NKS ). Diagnostika , terapie i prevence je zaměřena na všechny čtyři roviny řeči , tj . na rovinu foneticko-fonologickou ( sluchové rozlišování hlásek a jejich výslovnost ), lexikálněsémantickou ( slovní zásoba a chápání jejich významu ), morfologicko-syntaktickou ( užívání slovních druhů , ohýbání slov , tvoření vět ) a v neposlední řadě také na rovinu pragmatickou ( sociální aplikace komunikačních schopností ). Interdisciplinární spolupráce s dalšími obory se odvíjí od potřeb každého dítěte s NKS .
Moderní logopedie , jakožto interdisciplinární obor , nejen spolupracuje s dalšími vědními obory , ale některé terapeutické koncepty a postupy od nich přebírá . Pak již nelze jednoznačně říci , ke kterému oboru takový postup patří , protože hranice mezi nimi je takříkajíc tekutá . Logopedie využívá poznatků z oborů jako je lékařství , fyzioterapie , psychologie , lingvistika nebo speciální pedagogika , tak aby bylo možné k dítěti přistupovat holisticky . O skutečném holistickém přístupu mluvíme tehdy , je-li dítě pojímáno jako biopsychosociální bytost včetně dalších speciálních potřeb a specifik jeho životního prostředí . V tomto pojetí nám může pomoci systémová muzikoterapie ( SMT ).
V dalším textu budou představeny tři kazuistiky dětí mladšího školního věku z praxe autorky . Bude popsána logopedická intervence a návrh muzikoterapeutických technik , které by ji mohli obohatit a podpořit . Pokud budeme v textu hovořit o muzikoterapeutovi , máme zde na mysli logopeda – muzikoterapeuta v jedné osobě .
1 . Kazuistika Jáchym
Jáchymovi je 8 let a je jediným dítětem svých rozvedených rodičů . Jeho diagnózou je dyspraxie , což je porucha motorické koordinace , která se samozřejmě projevuje i ve verbální oblasti . Jáchym má tak narušenou motorickou koordinaci jak v oblasti hrubé motoriky , tak jemné motoriky , grafomotoriky i oromotoriky . V oblasti hrubé motoriky má Jáchym výrazně oslabenou rovnováhu , není schopen ovládat zvlášť horní a dolní polovinu těla ( skákání panáka ), stejně tak se nedaří vystřídání nohou ve výskoku , problematické je i házení a chytání míče . V oblasti grafomotoriky je Jáchym na úrovni cca 4letého dítěte , které čmárá . Není schopen korigovat přítlak tužky , při vybarvování obrázků nedokáže pracovat bez přetahování . Narušena je také dechová koordinace a prozodické prostředky řeči , jako je přízvuk , intonace , frázování řeči , rytmus , ale i barva , intenzita a výška hlasu . Jáchymův spontánní řečový projev je obtížně srozumitelný díky absenci správné výslovnosti mnoha hlásek českého jazyka . Jáchymův intelekt narušen není , a proto si často uvědomuje , že jako komunikační partner selhává .
Při logopedické terapii navazujeme na fyzioterapeutická cvičení , proto vždy začínáme procvičením velkých svalových skupin , následuje koordinační cvičení jemné motoriky , teprve