Muzikoterapie 10, 11 | Page 52

Další zamyšlení Mileny Betti
A má To všechno nějaký smysl ?
Při objevování smyslu života člověk odpovídá na otázky , které mu život klade , a tak naplňuje smysl , který mu život nabízí . To už kdysi řekl psychiatr Viktor E . Frankl . Dnes nás filosofka Anna Hogenová pobízí k vlastnímu hledání . Hogenová poukazuje na to , že každý člověk v sobě nese znalost odpovědi na každou otázku , ale než se k té odpovědi životem propracuje , je pořád na cestě , má vždycky pocit nedostatku . A hledání musí být pomalé , protože rychlé hledání není žádné hledání . I bloudění patří k našemu životu . A do života patří nejen radost , ale i smutek , utrpení , bolest , naše vlastní chybovost , zranitelnost .
Občas si kladu otázku po smyslu reálně žitého života . V čem vlastně vězí jeho smysl , hodnota mého bytí ? Domnívám se , že tlaky dnešního světa jsou jakýmsi spouštěčem otázek po smyslu , to platí pro kohokoli z nás .
Odpověď může být lehce zaměnitelná za projekci vlastního přání nebo v potřebě sebevyjádření . Člověk by si však při objevování smyslu života neměl klást otázku typu co mi ještě život může dát ?, to by mohl zůstat věčně nespokojeným tazatelem , stále něco očekávajícím . Stačí otázku pozměnit a pak se můžou dít divy povahy výzvy , požadavku co život očekává ode mne ? Jde o to , odpovědět si upřímně . Svojí odpovědí se nepřipojit ke konformismu ( dělám to , co dělají druzí ), ani se nesklonit před totalitarismem ( dělám jen to , co druzí chtějí ).
V poslední době jsem si pro sebe znovuobjevila myšlenky Viktora E . Frankla , zakladatele existenciální analýzy a logoterapie . Rezonují se mnou myšlenky Anny Hogenové , české filosofky a fenomenoložky . Trojici jmen završuje hlavní představitelka systémové muzikoterapie Geneapé , muzikoterapeutka , psycholožka a religionistka Jitka Pejřimovská . Trojice těchto silných lidí , ti mi jsou „ utěšitelkou “ v dnešní rozporuplné době .
Systémová muzikoterapie , uspořádaná hudba , zachycuje podobu , naplnění i nenaplnění životního smyslu , a to v tzv . soubytí tj . být s životem , s osudem . Moje filosofie života je to , co cítím . A já vím , že se dobře cítím s hudbou , obrazy , poetikou českého slova , v přírodě s přirozenou dobrotou zvířat . Tady se cítím být u sebe , doma , rezonuje to se mnou .
V . E . Frankl nám zanechal řadu termínů např . vůli ke smyslu nebo obnovení schopností milovat , pracovat a usilovat o něco . Člověk má vždy důvod ke štěstí , protože cokoli dělá , ať svoji práci , zájmy nebo cestování , každá činnost obsahuje skrytý smysl . Jakýkoli zdánlivě bezvýznamný čin , ve kterém je pamatováno na druhé , se stává smysluplným .
V každém životě je přítomno i utrpení , bolest . Člověk by si měl ponechat smysl za všech podmínek a okolností ; najít smysl v jakémkoli způsobu utrpení . Postavit se hrdě např . vůči nemoci , která člověka zaskočí , překvapí . Ať si člověk třeba popláče , proč zrovna on , pak se