Muzikoterapie 10, 11 | Page 19

J . J . Ryba je představitel české kantorské hudby přelomu 18 . – 19 . stol ., český hudební skladatel přelomu klasicismu a romantismu . Rybovi patří primát v kompozici umělé světské písně s klavírním doprovodem na české texty . Sbíral lidové písně a sepsal je do sborníků českých písní . Rybovi posluchači znají několik jeho mší , chrámové kantáty a árie , také smyčcová a dechová kvarteta . Podle vlastního seznamu napsal více než tisíc opusů duchovních i světských . Dnes je však mnoho nezvěstných nebo dosud neidentifikovaných . Rybovo jméno je trvale spojováno s duchovními kompozicemi určenými pro vánoční období , z nichž Česká mše vánoční Hej , mistře , vstaň bystře !“ z roku 1796 zajistila svému tvůrci světoznámost nejen po celé Evropě . Skladba odráží český lidový prvek , jak po textové , tak i po hudební stránce . Má český text , protože Ryba byl toho názoru , že „ z latinsky zpívaných žalmů nemá náboženský užitek ani zpívající ani poslouchající “. Ze skladby dýchá tolik upřímné víry , tolik českosti a zároveň vzbuzuje jasné a radostné pocity , že se až nechce věřit , že vznikla pro Rybu v tak těžké době . Autor si skladby nijak zvlášť necenil , přesto zastínila jeho další rozsáhlou a žánrově rozmanitou tvorbu .
Čtenář laskavě dovolí v tuto chvíli můj odkaz na níže uvedené zdroje , kde si může dohledat další potřebné informace , týkající se životopisu Jakuba Jana Ryby , jeho jako učitele v Rožmitálu , jeho rodiny a dětí , díla , jeho smrti a Rybova odkazu .
Ráda teď uvedu několik zajímavostí , vztahující se ke jménu Jakuba Jana Ryby z pohledu doby nedávné a těšte se , bude to jízda časem :
V roce 1990 byla v Rožmitále pod Třemšínem založena Společnost Jakuba Jana Ryby . Jejím cílem je popularizovat dílo tohoto vynikajícího českého učitele , hudebního skladatele a národního buditele .
V roce 1992 vznikla televizní adaptace divadelní hry o životě J . J . Ryby a vzniku České mše vánoční s názvem Noc pastýřů . Roli J . J . Ryby ztvárnil Josef Abrahám a Annu Rybovou si zahrála Dagmar Havlová . Natáčelo se v Rožmitále pod Třemšínem a na zámku Dobříš .
V roce 2007 vznikl animovaný film Pavla Kubanta a Miloše Zvěřiny Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby . Na výtvarném zpracování díla Josefa Lady se podílel Václav Kubant v režimu 2D a 3D , kdy rozpohyboval desítky Ladových postaviček a scenérií , Ladův betlém . Hudebního partu se zhostila nahrávka Supraphonu z roku 1966 , kdy Symfonický orchestr ( FOK ) řídil Václav Smetáček .
V návaznosti , roku 2013 vydala knižně Česká televize zpěvník Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby a Josefa Lady . Rybovu mši v hudební úpravě Milana Patočky si lze zahrát a zazpívat doma v kruhu rodiny nebo s přáteli , podobně jako v době Jakuba J . Ryby .
V roce 2015 vydala Česká pošta příležitostnou poštovní známku s Rybovým zobrazením . Předlohou byl portrét jeho nejstaršího syna prof . MUDr . Josefa Arnošta Ryby , známého českého oftalmologa . / pozn . Žádná podobizna J . J . Ryby se nedochovala . Nemůžeme tedy věřit v jeho tradovaný plnovous . V době , kdy žil , chodili všichni muži hladce oholení – tím spíš kantoři /.