Muzikoterapie 10, 11 | Page 18

Po Martinovi , po adventním zklidnění … O Vánocích … vstaň bystře ! Mgr . Jarmila Kopecká
Listopadový měsíc už dokáže připomenout blížící se Vánoce . A ke mně letos přišla tato připomínka zajímavou oklikou . / Samozřejmě pominu množství cíleně zaměřených reklam /.
Z nějakého důvodu jsem ve své knihovničce sáhla po knize Domovem hudby autorky Ludmily Vrkočové . Podle názvu knihy by se dalo usuzovat , že půjde o hudební cestopis . Není tomu tak , píše se zde o tom , co je pro určité místo typické , zajímavé a důležité z pohledu české hudební historie , ale bez nároku na komplexnost díla .
Během prohlížení uvedené knihy mi z ní vypadl zasunutý program vánočního koncertu z roku 2015 . Jejími protagonisty byl flétnový komorní soubor Magistri , složený z pedagogů hry na příčnou flétnu , z několika různých hudebních škol . Druhá strana programu obsahovala krátké pojednání o dvojím životním výročí rožmitálského skladatele a kantora . Právě v roce 2015 uplynulo 250 let od data jeho narození a 200 let od tragického úmrtí Jakuba Jana Ryby . Cíleně jsem zalistovala v knize Domovem hudby , vyhledala si strany se jménem J . J . Ryby a místo Rožmitál pod Třemšínem .
O skladateli J . J . Rybovi bylo už mnohé napsáno a v paměti nám jistě nějaký ten střípek z vědomostí uvízl , přesto mě zaplavila nová chuť , oživit si to staré a přidat třeba něco nového . Znovu jsem se podívala na web Wikipedie , na web stránky J . J . Ryby , přidala knihu Domovem hudby a porovnávala , třídila a musím poznamenat , bylo toho dost . Pojďme se krátce podívat do míst , kudy kráčel náš kantor Jakub Jan Ryba .
Rožmitál pod Třemšínem měl svého historika a učitele Václava Matouška , který věděl o všem , co se hudby týká , a také to popularizoval . Shromáždil informace například o Františku Filipovském , otci našeho známého herce a dědečka Pavlíny Filipovské ; o flétnistovi Josefu Kašpárkovi , jak tu žili a muzicírovali .
Pan učitel Matoušek byl první , kdo studoval rožmitálské matriky , aby u pramene ověřil všechno , co se tradovalo o životě Jakuba Jana Ryby . Přišel tak na mnoho nových skutečností , zrekonstruoval přesně způsob Rybova života ve městě . Pro naši společnou chvilku jistě postačí vybrat pár drobností .
Jakub Jan Ryba byl důsledný bojovník proti pověrám , který věřil , že přijde doba , kdy „ ani Mikuláš , ani Lucie , ani ty pometlice strašit a děsit děti nebudou “. Venkovský učitel , který se v duchu josefínských reforem snažil zlepšit výuku dětí , rozvíjet jejich talenty a celkově zlepšit i jejich sociální zázemí . Po rodičích dětí – školáků , k jejich nelibosti , například vyžadoval dodržování důsledné péče o čisté uši , ruce , krk a oděv . Rožmitálská škola , to byla vlastně barabizna , samá skulina , na půdu pršelo . Ryba napsal množství uctivých suplik , ale marně . Vyučoval na tři sta svěřenců pod děravou střechou . Přesto to byla Škola – samá muzika . Jakub Jan R . učil snad na všechny nástroje : smyčcové , dechové , bicí , na klavír i na dudy . Bohužel , žil nuzně , kolikrát neměl ani na notový papír , přesto muzice učil zadarmo .