MODNA BIELIZNA gazeta polska 82 jesień 2018 | Page 85

Sezonowość wyrobów pończoszniczych
zima
cały rok
cały rok
cały rok
jesień
jesień
jesień
zima
wiosna
zima
zima
wiosna
wiosna
wiosna
lato
lato
lato
Rajstopy kupowane są zazwyczaj zimą( oraz jesienią), to pończochy wybierane są głównie wiosną( lub cieszą się stałą popularnością względnie przez cały rok). Z kolei skarpetki to właściwie produkt całoroczny, może nie licząc lata. Tradycyjnie zresztą sezon letni uważany jest za martwy w branży pończoszniczej, chyba że spojrzymy na dodatki. To właśnie lato jest czasem, gdy kobiety poszukują bandasek zapobiegających otarciom ud w gorące dni.
Jaka kolorystyka i jakie wzornictwo cieszą się największą popularnością wśród klientek?
75 % cieliste
75 % czarne
41 % wzorzyste 25 % kolorowe gładkie
91 % czarne 75 % cieliste
18 % białe
90 % wzorzyste 45 % gładkie ciemne 18 % gładkie kolorowe 9 % gładkie białe
Gładkie czy wzorzyste? Jasne czy ciemne? Wszystko zależy od produktu. W przypadku rajstop klientki są dość zachowawcze i raczej wybierają funkcjonalne rajstopy cieliste lub czarne. Z drugiej strony 40 % z nich najchętniej sięga po wzory. Najmniejszą popularnością cieszą się gładkie, kolorowe rajstopy – być może dlatego, że mogą optycznie poszerzać nogi. Podobnie proporcje rozkładają się w przypadku pończoch, choć tu najsilniej widać dominację czarnych pończoch i kompletny brak zainteresowania pończochami kolorowymi czy wzorzystymi. Wynika z tego, że na pończochy decydujemy się głównie do eleganckich, wieczorowych kreacji. Poszaleć za to lubimy, wybierając skarpetki – ponad 90 % kupujących decyduje się na wzorzyste wersje. W drugiej kolejności sięgamy po gładkie, ciemne modele, a na szarym końcu znajdują się skarpetki białe. Może przez niechlubny stereotyp Polaka w skarpetach i sandałach? Choć pewnie bardziej przez względy czysto praktyczne – trudniej takie skarpetki doprać.
Najchętniej wybierana grubość rajstop
15
DEN 40 DEN
Czy wśród klientek popularne są wyroby z dodatkową funkcjonalnością?
100 % wyszczuplające
54 % medyczne 36 % ciążowe 27 % upiększające
Gdyby móc wybrać do sklepu jedynie dwie dostępne grubości rajstop najbezpieczniej byłoby postawić na 15 i 40 DEN. To po nie bowiem najczęściej sięgają klientki. O ile zimą 40 DEN prawie nie ma konkurencji, o tyle wiosną, poza 15, popularne bywają rajstopy o grubości 20 DEN, lub takie naprawdę cienkie, nawet poniżej 10 DEN.
Jeśli chodzi o rajstopy „ do zadań specjalnych”, to zdecydowanie najchętniej kobiety sięgają po produkty wyszczuplające, ze specjalnymi panelami spłaszczającymi brzuch. Dość popularne są także produkty o właściwościach medycznych – na przykład uciskowe rajstopy z funkcją masażu przeciwdziałające powstawaniu żylaków. Osobną grupą są wyroby dla kobiet w ciąży, nieuciskające rosnącego brzucha i jednocześnie dbające o jego podtrzymanie. Najmniejszą popularnością cieszą się wyroby upiększające – rajstopy typu BB, poprawiające optycznie wygląd nóg, czy też modele nawilżające z mikrokapsułkami z substancjami czynnymi. Być może wynika to z faktu, że tego typu produktów jest nadal stosunkowo mało na rynku i niewiele kobiet o nich po prostu wie. Alternatywnie, taki stan rzeczy może mieć związek z wyższą ceną takich wyrobów, a jak można przekonać się, czytając dalszą część raportu, kobiety nie lubią inwestować w produkty nietrwałe, za jakie uchodzą wyroby pończosznicze.
83