Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna Publikacja pokonferencyjna | Page 6

DZIEŃ 1, 28 czerwca 2023 r.

Wydarzenie zainaugurował dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, który przywitał uczestników z terenu byłego obozu koncentracyjnego przy pomocy aplikacji „Auschwitz in Front of Your Eyes”. Towarzyszył mu jego zastępca, Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

PRZEMÓWIENIE OTWIERAJĄCE ANDRZEJA KACORZYKA,

DYREKTORA MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM EDUKACJI O AUSCHWITZ I HOLOKAUŚCIE

Szanowni Państwo!

Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji

o Auschwitz i Holokauście na kolejnej już Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej, która

w tym roku nosi tytuł: „Narzędzia z tu i teraz w nauczaniu o wtedy – nowe technologie w edukacji

o Auschwitz i Holokauście”.

Witam prelegentki i prelegentów, którzy przyjęli nasze zaproszenie i podzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w trakcie paneli dyskusyjnych i prezentacji. Reprezentujecie Państwo różne kraje i różne instytucje, dlatego wierzymy, że uda nam się pokazać zarówno szeroką perspektywę, jak i lokalny kontekst.

Witam również wszystkie osoby uczestniczące, które tak licznie wyraziły chęć wzięcia udziału

w naszym wydarzeniu. Są wśród nas przedstawicielki i przedstawiciele muzeów i miejsc pamięci, wykładowczynie i wykładowcy akademiccy, którzy w swojej pracy zajmują się nowymi technologiami a także nauczycielki i nauczyciele, którzy na co dzień pracują z młodym pokoleniem. Zachęcamy wszystkich Państwa do dyskusji zarówno w trakcie paneli i prezentacji, jak i w kuluarach. Państwa głos będzie wyjątkowo cenny w naszej dwudniowej debacie.

Słowa powitania kieruję do dyrekcji Muzeum. Witam zarówno zespół Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, który od kilku miesięcy intensywnie pracował nad organizacją konferencji, jak i wszystkie koleżanki i kolegów z całego Muzeum włączonych

w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia edukacyjnego.

Po raz pierwszy Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna odbywa się w nowej siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jest to budynek historyczny, który należał do kompleksu obozowego, ale po wojnie przez wiele lat nie był częścią Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dopiero stosunkowo niedawno został on przekazany Muzeum właśnie w celu dostosowania go do potrzeb edukacji pogłębionej, prowadzonej w Miejscu Pamięci. Przeprowadziliśmy się tu w styczniu 2020 r. z ogromnymi nadziejami, że wielkość tego budynku i liczba sal seminaryjnych pozwolą nam przyjąć dużo więcej osób w ramach różnego rodzaju seminariów czy pobytów studyjnych, niż mogliśmy to zrobić wcześniej. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa budynek, który miał tętnić życiem, został zamknięty na wiele miesięcy.

Nie zmarnowaliśmy jednak tego czasu. Naszemu zespołowi udało się całkowicie przeformułować program, w tym przygotować szereg nowych zajęć edukacyjnych, które mogą być przeprowadzane online za pomocą różnych platform.

Staraliśmy się, żeby brak możliwości fizycznego bycia w Miejscu Pamięci nie przyczynił się do spadku zainteresowania Shoah i Auschwitz. Udało nam się przyciągnąć uwagę wielu ludzi na całym świecie, którzy licznie dołączali do naszych zdalnych wydarzeń. Najlepszym przykładem jest poprzednia Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna, która odbyła się w 2021 roku i w całości została zorganizowana online. Wszystkie te nowe aktywności, narzędzia, które odkryliśmy przy ich tworzeniu stały się elementem naszej codziennej pracy.