Pri zdravih ljudeh raven hormonov T4 in T3 v krvi vzdržuje tirotropni hormon TSH,ki stimulira delovanje ščitnice.Za izločanje TSH je zadolžena hipofiza – žleza, ki je velika kot zrno graha in leži takoj za očmi pod možgani v vdolbini lobanjskega dna.Padec ravni T3 inT4 v krvi povzroči dvig izločanja hormona TSH iz hipofize. Ta se izloča toliko časa,dokler raven obeh hipofiznih hormonov ne doseže normalnega nivoja ( negativna povratna zveza).
Življenje brez ščitničnih hormonov ni možno, saj ti hormoni urejajo porabo energije v skoraj vseh telesnih organih in tkivih. Zato pomanjkanje le-teh povzroča tudi veliko sistemskih bolezni : osteoporoza,kronična utrujenost,bolezni srca in ožilja, ginekološke bolezni( ciste na jajčnikih,maternici,prsih). Ščitnica je lahko vzrok tudi za izpadanje las, zobno gnilobo in nihanje krvnega tlaka.
V 1 letu ščitnica proizvede za eno čajno žličko hormonov, od njih pa je odvisen celoten metabolizem vsake celice v telesu, in sicer 24 ur na dan.
Naše telo je velik hormonski sistem in skoraj ni organa,ki ne bi proizvajal tudi hormona.
Telo in um povezana s pomočjo hormonov. Hormoni imajo vlogo kemičnih prenašalcev informacij med telesom in umom. Zato imajo vse hormonalne motnje dva možna vzroka : fizični in psihološki.
Hormonalne motnje lahko povzroči več dejavnikov : stres, hormonska kontracepcija, jemanje zdravil, steroidov,kofein, alkohol, kajenje in z vitalnimi hranili osiromašena prehrana.
Endokrine žleze : hipofiza,ščitnica,obščitnice,nadledvični žlezi,trebušna slinovka, jajčniki in moda.
PREGLED PRI ZDRAVNIKU
Ob sumu na nepravilno delovanje ščitnice, nas zdravnik napoti na krvni test za ugotavljanje ravni hormona TSH. Če je le-ta previsoka ali prenizka, nas naroči še na pregled T3 in T4. Na podlagi teh 3 izvidov, zdravnik že lahko določi, ali gre za moteno delovanje ščitnice in nas potem napoti k specialistu – tirologu. Ta lahko opravi pregled z UZ,ki omogoča vpogled v velikost in zgradbo ščitnice.
Kadar pa je vrednost TSH v mejah normale ( 0,35 – 5,5), pa zdravniki ocenijo,da je vse v redu in nas ne dajo na dodatne preiskave T3 in T4.
Zakaj »normalne« vrednosti TSH ne morejo biti dovolj za izključitev težav s ščitnico ?
Večina ljudi se najbolje počuti, ko je TSH med 1-2 : V praksi to pomeni, da se nekdo s TSH=3,9 lahko že zelo slabo počuti; ker pa laboratorij pravi, da je vse v redu, vzrokov za slabo počutje ne iščejo več v slabem delovanju ščitnice, kljub izrazitim simptomov, ki kažejo na to, da bi bila vzrok lahko oslabljena ščitnica.
Normalni TSH ne pomeni samodejno normalnega T3 : TSH je lahko povsem v mejah normale, medtem ko so vrednosti FT4 in FT3 že močno znižane. TSH ni indikator za to, kaj se dogaja na celični ravni aktivnega ščitničnega hormona T3. Če je v krvi hormona T4 le še nekaj pri spodnji meji normalne vrednosti, je TSH lahko povsem normalen, vendar mora telo iz tega neaktivnega hormona izdelati aktivno obliko hormona T3. Kaj pa če prav pretvorba T4 v T3 predstavlja težavo, zaradi česar se človek kljub normalnemu TSH počuti slabo ? ravno od količine aktivnega T3,ki ga ima telo na razpolago, je odvisno,kako potekajo procesi v našem telesu in posledično, kako se bomo počutili.