RAZBREMENIMO NADLEDVIČNI ŽLEZI
Sta parni, za oreh veliki endokrini žlezi,ki se nahajat tik nad ledvicami in z izločanjem hormona kortizola in adrenalina skrbita za to,kako se bo telo odzvalo na stres. Z akutnim stresom obračunata brez težav; kroničnega stresa pa ne moreta obvladovati brez dolgoročnih in resnih posledic.
Kronično povišan kortizol negativno vpliva na imunski sistem in prebavo ter razgrajuje oblogo na stenah črevesja, s čimer prispeva k preveliki prepustnosti črevesnih sten, kar vodi do kroničnega vnetja. Moti tudi tvorbo nekaterih najpomembnejših hormonov (estrogen,progesteron,testosteron).Čez čas se neprestana proizvodnja kortizola pokaže tudi na nabiranju maščobe na trebuhu, povišan sladkor v krvi, visok pritisk in razne bolečine zaradi vnetij.
ALI VPLIVA TUDI NA DELOVANJE ŠČITNICE ? DA !!!!
Kortizol zavira tvorbo TSH in pretvorbo T4 v aktivni T3.Telo se s tem, ko s kortizolom upočasni ščitnico, skuša zavarovati pred pretirano obrabo. Telo nas ne sabotira,ampak se poskuša prilagoditi stanju nenehne vojne s stresom. Dokler mi sami ne bomo spremenili odnosa do sebe in sveta, vojne ne bo konec. Zato tudi trajne rešitve težav s ščitnico ne bo, dokler ne bomo posegli v osnovne vzroke, zaradi katerih je naše telo v nenehnem stresu.
Ko nadledvični žlezi čez čas ostajata vedno bolj utrujeni,čedalje težje proizvajata kortizol, namesto njega pa v igro pošiljata adrenalin, zaradi katerega smo razdražljivi. Znaki za to, da nadledvični žlezi ne delujeta več dobro, so utrujenost, izčrpanost, težave z jutranjim vstajanjem, nizek krvni pritisk, želja po soli ali slani hrani, megla v glavi,občutljivost na svetlobo, zmanjšana zmožnost soočanja s stresnimi situacijami ….ALI VAS TO KAJ SPOMINJA NA TEŽAVE S ŠČITNICE ??? Podobnost ni naključna . Ščitnica ne more biti zdrava brez zdravih nadledvičnih žlez !
Neizprosni kronični stres tudi pri najbolj zdravem človeku oslabi nadledvične žleze . Zato je eden prvih in nujnih ukrepov za zdravo ščitnico to, da dojamemo, kaj nas vrže iz tira ter se naučimo to iztirjenje pravočasno ustaviti. Ker so naši odzivi na stres včasih samodejni in se hormoni začnejo izločati, četudi jih sploh ne bi potrebovali, pridejo prav kakšne naravne adaptogene snovi, ki znajo ustaviti izločanje stresnih hormonov ( žen šen, ašvanganda, sivka ).