WEBINAR:
WYKRES WIEDZY EHRI
Holokaust jako przedmiot badań naukowych charakteryzuje się – być może wyjątkowo – fragmentacją i szerokim rozproszeniem materiału źródłowego. Prowadząc szerokie, transnarodowe badania tego tematu, badacze muszą nauczyć się poruszać po złożonym krajobrazie zbiorów w wielu instytucjach przechowujących takie materiały źródłowe, często o zróżnicowanym zestawie standardów i praktyk.
EHRI
Europejska Infrastruktura Badań nad Holokaustem (EHRI) starała się ułatwić ten proces, uruchamiając w 2015 roku portal EHRI, platformę, która integruje
i kontekstualizuje istotne dla Holokaustu opisy archiwalne z całego świata w sposób ujednolicony.
Jednak od momentu powstania technologie stanowiące podstawę ekosystemów sieci semantycznej
i powiązanych otwartych danych (LOD) rozwinęły się, dając nowe możliwości standaryzacji, łączenia i nawigacji między platformami internetowymi. Technologie te są stopniowo wdrażane. W dziedzinie archiwów Międzynarodowa Rada Archiwów (ICA) opublikowała na początku tego roku nowy model koncepcyjny
o nazwie Records in Contexts (RiC, Zapisy w kontekstach), oparty na technologiach LOD, który ma na celu rozbudowę
i udoskonalenie istniejących standardów opisu materiałów archiwalnych.
Aby wdrożyć nowe osiągnięcia i umożliwić większą innowację LOD w społeczności EHRI, prelegenci starali się dostosować informacje w portalu EHRI do nowego modelu Records in Contents, co doprowadziło do stworzenia wykresu wiedzy EHRI Knowledge Graph (KG).
W tym wystąpieniu prezenterzy przedstawią technologie LOD i sposób ich wdrażania przez RiC. Następnie zaprezentują EHRI-KG, podkreślając korzyści, jakie może przynieść całej społeczności, i jego nowe możliwości użycia.
Biografie:
Herminio García González jest specjalistą ds. integracji danych w Kazerne Dossin. Posiada tytuł licencjata z inżynierii oprogramowania i tytuł magistra
z inżynierii internetowej na Uniwersytecie w Oviedo. W 2021 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Oviedo. Aktywnie uczestniczył w projekcie EHRI od 2021 roku, gdzie kierował laboratorium integracji danych, jednocześnie badając nowe innowacyjne rozwiązania, które mogą sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją instytucje dziedzictwa kulturowego. Jego zainteresowania badawcze obejmują semantykę internetową, integrację danych, walidację danych i humanistykę cyfrową.
Mike Bryant jest programistą w Instytucie NIOD ds. Badań nad Wojną, Holokaustem
i Ludobójstwem (NIOD Institute for War, Holocaust and Genocide Studies)
w Amsterdamie, gdzie pracuje nad portalem EHRI i innymi platformami internetowymi. Mike studiował historię
i politykę na Uniwersytecie w Lancaster,
a później uzyskał tytuł magistra zarządzania zasobami cyfrowymi w King's College London. Mieszka w Wielkiej Brytanii i od 2010 roku zajmuje się humanistyką cyfrową.
Weź udział w webinarze
Webinarium jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji.
Temat: Webinaru EHRI
Termin: 27 listopada 2024 r. godz. 15.00 Praga Bratysława
ID spotkania: 883 9977 8574
Hasło: 866896
18