Memoria [PL] Nr 62 (11/2022) | Page 9

skłaniającą do przemyśleń przestrzeń bazującą na odczuciach i skojarzeniach.

– Muzeum Żydowskie w Berlinie chce za pośrednictwem prezentowanych wystaw przedstawiać historie z życia Żydów – mówi Hetty Berg, Dyrektorka Muzeum – a Etgar Keret to bez wątpienia mistrz opowiadania historii. Jestem ogromnie szczęśliwa, że zdecydował się on stworzyć opowiadania specjalnie dla naszego Muzeum, a ponadto odniósł się do artefaktów wchodzących w skład naszych zbiorów. Dla mnie osobiście takie połączenie to bardzo stymulujące i inspirujące doświadczenie i mam nadzieję, że zwiedzający podzielą moje zdanie i odnajdą swój własny sposób na kontemplację wystawy.

Etgar Keret chce, żeby odwiedzający wystawę poczuli więź z jego matką, lecz nie dostarcza im obiektywnych szczegółów na jej temat. W ten sposób, jak twierdzi, poznają ją tak samo, jak on to zrobił: „Odwiedzający nie muszą znać imion jej rodziców ani jej daty urodzenia. Chcę, żeby wiedzieli, którą częścią dłoni głaskała mnie po twarzy i jakie bajki opowiadała mi co wieczór przed snem. To tak, jak całowanie kogoś z zamkniętymi oczami: odczucia są jasne, ale ciężko je opisać czy dokładnie wyrazić.

Wszystkie opowiadania są dostępne w trzech wersjach językowych na samej wystawie oraz na stronie internetowej Muzeum, zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Etgar Keret sam czyta swoje opowiadania po hebrajsku i angielsku, a nagradzany pisarz Daniel Kehlmann przedstawia ich tłumaczenie na niemiecki.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 5 lutego 2023.