W ramach panelu poświęconego grabieży i plądrowaniu posiadłości chcielibyśmy pochylić się nad kwestią różnorodnych procesów wywłaszczania, przejmowania nieruchomości oraz ich zwrotu prawowitym właścicielom. Poszukujemy prac odwołujących się do tych kwestii z perspektywy transnarodowej lub europejskich krajów innych niż Francja.
Panel poświęcony kwestii zapewniania schronienia dotyczyć będzie przekształcenia żydowskich posiadłości wiejskich stanowiących onegdaj luksusowe domostwa w miejsca schronienia, gromadzenia się oraz rehabilitacji Żydów prześladowanych podczas Holokaustu. Kolejna część to prezentacje artystów z różnych dziedzin opowiadających o swojej pracy polegającej na upamiętnieniu za pośrednictwem sztuki; poszukujemy pisarzy, filmowców, muzyków oraz artystów plastyków chętnych do zaprezentowania swojej twórczości w odwołaniu do tej tematyki.
Na jedną z części konferencji składać się będą również wystąpienia ekspertów w zakresie dziedzictwa oraz historyków pracujących w dawnych żydowskich posiadłościach na terenie całej Europy, którzy przedstawią kontekst tych miejsc w czasach Holokaustu oraz zimnej wojny. Panel podsumowujący wydarzenie poświęcony będzie losom żydowskich posiadłości i ich rodzin przerwanym przez Holocaust i różnicom, jakich doświadczyły po obu stronach żelaznej kurtyny oraz po zakończeniu zimnej wojny.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie propozycji zawierających tytuł pracy, panel, w którym miałaby się znaleźć, abstrakt o długości maksimum 300 słów oraz krótką notkę bibliograficzną/CV w jednym pliku pdf lub doc na adres [email protected] do
20 października 2022 r.
Drodzy Eksperci w zakresie dziedzictwa, Kuratorzy oraz Artyści – jeśli jesteście zainteresowani zaangażowaniem się w to wydarzenie, prześlijcie do 20 października 2022 r. na adres [email protected] krótką wiadomość dotyczącą chęci wzięcia udziału w konferencji.