WYZWANIA W DZIEDZINIE
PREZENTOWATNIA ZASOBÓW DOT. HOLOKAUSTU W ERZE CYFROWEJ
Warsztaty organizowane są w ramach projektu Europejskiej Infrastruktury Badań nad Zagładą (EHRI) wspieranej przez Komisję Europejską wraz z Fundacją „Pamięć, Odpowiedzialność
i Przyszłość” (Fundacja EVZ) z Berlina.
Termin nadsyłania prezentacji:
1 września 2022 r.
Zbieranie źródeł z okresu Holokaustu stanowi podstawę działalności badawczej, edukacyjnej oraz upamiętnienia. W obecnej erze cyfrowej otwarty dostęp online do tych materiałów odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu wyżej wymienionych działań. Luka między ilością dokumentów archiwalnych wchodzących
w skład zbiorów zarządzanych przez instytucje poświęcone tematyce Holokaustu a odsetkiem tych materiałów dostępnych online jest źródłem powstawania sprzecznych poglądów odnośnie informacji niezbędnych do przedstawiania tych dokumentów
w odpowiednim kontekście, tj. prezentowania obszernych metadanych vs. dostępu do materiału opatrzonego minimalnym opisem/załączonymi informacjami.
Jednocześnie zainteresowanie dostępem online do materiałów przyczyniło się do opracowania nowych innowacyjnych narzędzi, platform oraz zasobów umożliwiających prezentowanie archiwalnych treści w formie cyfrowej. Może ono przybierać na przykład formę tradycyjnego archiwum online
z rozszerzoną funkcją wyszukiwania, w tym
z odnośnikami do innych baz danych, wizualizacją danych itd. Inne inicjatywy obejmują platformy umożliwiające użytkownikom kontekstualizację, interpretację oraz wizualizację źródeł dotyczących Holokaustu, wśród nich na przykład:
• Opowiadanie historii na podstawie materiałów archiwalnych za pośrednictwem wystaw online oraz innych platform, skupiające się na konkretnych tematach lub wydarzeniach oraz odwołujące się do całej gamy źródeł archiwalnych (zdjęcia, materiały video, oficjalne dokumenty, listy, pamiętniki, świadectwa video itp.).
• Zdigitalizowane dokumenty opatrzone komentarzem i pochodzące z różnych źródeł, poświęcone konkretnemu zagadnieniu – projekty geo-mappingu oraz inne narzędzia umożliwiające analizę i interpretację dokumentów związanych z Holokaustem.
• Otwarte i elastyczne wielodyscyplinarne interfejsy, takie jak EHRI Document Blog, tworzące eksperymentalną przestrzeń do dyskusji i testowania nowego podejścia do dokumentów z czasu Holokaustu opartego na technologii cyfrowej.
• Archiwalne narzędzia edukacyjne oparte na źródłach.
Sama dostępność do cyfrowych materiałów archiwalnych tworzy nowe wyzwania.
W odróżnieniu do sytuacji z przeszłości, dostęp online do archiwalnych opisów oraz skanów dokumentów przyczynia się do demokratyzacji pracy na dokumentach historycznych. Ich adresatami nie są już, lub przynajmniej nie w przeważającej większości, naukowcy oraz studenci; archiwa docierają raczej do niezdefiniowanej grupy odbiorców charakteryzującej się zróżnicowanym poziomem wiedzy, różnymi oczekiwaniami oraz pochodzeniem kulturowym. Archiwa poświęcone Holokaustowi aktywnie działają na rzecz zapewnienia wolnego dostępu do wspomnianych dokumentów wszystkim zainteresowanym, entuzjastom i profesjonalistom, lokalnie i na odległość.
W ramach warsztatów odbędą się prezentacje wspomnianych inicjatyw oraz dyskusje dotyczące dylematów i wyzwań w zakresie prezentacji, kontekstualizacji, grup docelowych i nie tylko. Ponadto będziemy odkrywać nowe narzędzia opracowywane dla celów edukacji o Holokauście. Organizatorzy planują przeanalizować te narzędzia pod kątem ich wykorzystania w ramach studiów pierwszego stopnia poświęconych Holokaustowi. Umożliwią one studentom bezpośrednią pracę ze źródłami o pierwotnym charakterze, jak również przyczynią się do rozwoju treści cyfrowych i cyfrowego środowiska uczenia się w ramach doskonalenia zawodowego edukatorów w tematyce Holokaustu.
Niniejsze zaproszenie do nadsyłania artykułów adresowane jest do pracowników archiwów poświęconych Holokaustowi oraz badaczy, edukatorów, kuratorów, producentów filmowych oraz wszystkich osób zaangażowanych w udostępnianie materiałów poświęconych Holokaustowi.
Autor każdej zaakceptowanej propozycji będzie miał 20 minut na zaprezentowanie tematu, po których nastąpi dyskusja. Warsztaty mają na celu zmotywowanie uczestników do dyskusji na wiele tematów przez cały czas ich trwania, w oparciu o prezentacje, wykłady zaproszonych gości oraz podczas paneli na zasadach okrągłego stołu. Będą one prowadzone w języku angielskim.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wygłoszeniem prezentacji do wysłania krótkiej propozycji obejmującej maksimum 500 słów wraz z CV (zawierającym niezbędne dane kontaktowe).
Prosimy o nadsyłanie propozycji do Pani Naama Leibman Shilo: [email protected]
Więcej informacji pod adresem: https://www.yadvashem.org/yv/pdf-drupal/en/archive/international-workshop-november-2022.pdf
Instytut Yad Vashem zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowych warsztatach poświęconych inicjatywom w zakresie dostępności archiwalnych źródeł dotyczących Holokaustu oraz nowych sposobów prezentowania archiwalnych treści cyfrowych organizowanych
w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie w dniach 22-23 listopada 2022.
EHRI