Memoria [PL] Nr 55 (4/2022) | Page 13

Instytut Elie Wiesela aktywnie promuje działania na rzecz upamiętnienia Holokaustu oraz inwestuje w edukację w tym zakresie, odpowiadając na istniejące potrzeby na przykład w formie wystawy powieści graficznych. Projekt ten przedstawia lokalną historię Holokaustu w powiązaniu z rasistowskimi i ksenofobicznymi postawami rumuńskich władz tamtej epoki.

W ten sposób wystawy podkreślają, jak niebezpieczne są uprzedzenia, odczłowieczenie oraz nietolerancja oraz w jaki sposób podsycają one zbrodnie przeciwko ludzkości. Za ich pośrednictwem zachęca się określone grupy obywateli do przyjęcia postawy większej wrażliwości w stosunku do zagrożeń, jakie niesie stereotypowanie oraz wykluczenie społeczne; w ramach projektu przeszłość łączy się z problemami, które wciąż pozostają obecne we współczesnym społeczeństwie Rumunii.

Jak to działa?

Cały proces rozpoczynają interaktywne warsztaty ze studentami oraz edukatorami, podczas których przedstawiana jest historia Holokaustu w Rumunii oraz jej lokalne aspekty. Narracja opiera się na dokumentach przedstawiających mikrohistorie poszczególnych osób oraz społeczności z sześciu regionów (Bacau, Suceava, Galati, Vrancea, Dolj, Argeș) opracowanych z wykorzystaniem pierwotnych źródeł, które kreślą motyw przewodni wystaw. Następnie profesjonalni artyści tworzą ilustracje.

W ten sposób studenci i edukatorzy nie są jedynie biernymi widzami, ale stają się twórcami, a ich praca zostaje wystawiona na widok publiczny. Tworzenie treści przez samych użytkowników promuje zaangażowanie, ciekawość oraz przyczynia się do lepszego zrozumienia tematu.

Wybrany format powieści graficznej również odpowiada potrzebom oraz zainteresowaniom adresatów projektu, a organizowanie wystaw na wolnym powietrzu ułatwia dostęp wszystkim zainteresowanym.

Więcej informacji

„Opowieści z czasów Holokaustu. Historie lokalne” to projekt stworzony w ramach programu „Historia Lokalna” finansowanego przez EVZ Foundation i zorganizowanego przy wsparciu władz lokalnych oraz we współpracy z edukatorami i studentami z różnych miast w Rumunii. Rozpoczął się on jesienią 2021 roku dwoma wystawami w Bacău i Suceava prezentującymi historie lokalnych społeczności żydowskich oraz deportację do regionu Transnistria.

Niedawno, tj. 8 i 9 kwietnia odbył się wernisaż dwóch kolejnych wystaw, a do końca roku zostanie zaprezentowana jeszcze jedna wystawa.

Wystawy są także dostępne online.

Autorką artykułu jest Roxana Popa, Doradczyni PR rumuńskiego Narodowego Instytutu Studiów nad Holokaustem Elie Wiesela.

Zdjęcia: Rumuński Narodowy Instytut Studiów nad Holokaustem Elie Wiesela