Memoria [PL] Nr 54 (3/2022) | Page 7

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że „Pamięć o Zagładzie Żydów trwa i jest przestrogą dla każdej kolejnej generacji. Ostrzega nas przed tym, do czego prowadzi totalitarna władza, oparta na imperialnej ideologii i rasistowskiej pogardzie dla innych narodów. Czcimy ofiary Holokaustu i dokładamy wszelkich starań, by ci, których bestialsko zabito, spoczywali w godnych i otoczonych szacunkiem miejscach […]. Tocząca się obecnie wojna przypomina nam, że pamięć o ofiarach Aktion Reinhardt jest ostrzeżeniem dla nas, współczesnych. Musimy skutecznie zapobiegać imperialnym zakusom, piętnować podżeganie do nienawiści, stanowczo reagować na wszelkie przejawy wrogości i agresji. Wierzę, że wolnemu światu nie zabraknie do tego siły i konsekwencji. Zobowiązuje nas do tego pamięć o zgładzonych żydowskich współobywatelach i bliźnich.”

List do zgromadzonych wystosował także premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił w nim, że „uroczystość stanowi hołd dla pomordowanych tu w Bełżcu między marcem a grudniem 1942 roku. Hołd, który składamy wszystkim ofiarom akcji „Reinhardt” – tej haniebnej realizacji zbrodniczej idei zagłady europejskich Żydów. Tym samym pragniemy dać wyraz naszej nieprzemijającej pamięci o ofiarach zbrodni Holokaustu. Zbrodni, która stanowi dla ludzkości zawsze aktualne ostrzeżenie, do czego prowadzi ideologia przekonująca, że rasa czy przynależność narodowa innych ludzi zaprzecza ich człowieczeństwu.”

Uroczystości były pierwszym punktem ogólnopolskich obchodów 80. rocznicy akcji „Reinhardt” współorganizowanych przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Zaplanowane w ich ramach wydarzenia potrwają od marca 2022 do listopada 2023 roku.