SŁOWACJA OBCHODZI DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR HOLOKAUSTU I PRZEMOCY
NA TLE RASOWYM
W tym roku przypada osiemdziesiąta rocznica tamtych tragicznych wydarzeń. Kodeks Żydowski zawierał jedne z najsurowszych przepisów o charakterze antysemickim w całej Europie.
Eli Vago powiedział: „W 1940 i 1941 roku zatwierdzono okrutne przepisy. Myślę, że coraz to nowe wychodziły z dnia na dzień. Wyrzucono nas ze szkół. Zostaliśmy zmuszeni do noszenia żółtej gwiazdy. My, dzieci, zaginaliśmy nasze płaszcze tak, jak robił to ojciec, żeby nie było widać żółtej gwiazdy. Nie mogliśmy chodzić do kina. Wieczorami zabraniano nam wychodzić z domów”
Rząd Słowacji publikuje historyczne przeprosiny
W przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu i przemocy na tle rasowym, 8 września 2021, rząd Słowacji opublikował oficjalne przeprosiny za Kodeks Żydowski.
W publicznej deklaracji zawarto następujące słowa:
„Dziś rząd Słowacji czuje się moralnie zobowiązany, by publicznie wyrazić ubolewanie nad zbrodniami, jakich dokonał ówczesny rząd, szczególnie w związku z przyjęciem 9 września 1941 r. haniebnego dekretu ograniczającego podstawowe prawa człowieka oraz wolności osobiste obywateli pochodzenia żydowskiego”.
Uroczystości upamiętniające organizowane w całej Słowacji
W uroczystości, która odbyła się 9 września 2021 r. na terenie Muzeum Holokaustu w Seredzie, wzięli udział Ocaleni, prezydent Słowacji Zuzana Čaputová, członkowie Rady Narodowej Republiki Słowackiej, przedstawiciele słowackiego rządu oraz wielu innych znamienitych gości. Wielu Ocalałych z Holokaustu odwiedziło były obóz pracy i obóz koncentracyjny Sered’.
Tak jak co roku, w miastach w całej Słowacji zorganizowano wiele wydarzeń, w tym ceremonie upamiętniające, wystawy, konferencje, seminaria, wykłady, a także wydarzenia kulturalne i edukacyjne w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach. Zgodnie z tradycją odbyło się „Odczytanie nazwisk ofiar Holokaustu”, w tym roku zorganizowane w niemal 70 miastach na Słowacji.
9 września 2021 r. na Słowacji obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu i przemocy na tle rasowym. Dzień ten słowacki parlament ustanowił w 2000 r. w rocznicę wydarzeń z 1941, kiedy to tamtejszy rząd wydał dekret o statusie prawnym Żydów, tak zwany Kodeks Żydowski. W ramach Kodeksu przeprowadzano deportacje, wskutek których zamordowanych zostało około 70 000 słowackich Żydów.
IHRA - International Holocaust Remembrance Alliance
Oficjalna ceremonia na terenie Muzeum Holocaustu w Seredzie; Prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Caputova składa hołd ofiarom Holocaustu. Zdjęcie: Muzeum Holokaustu w Seredzie