Memoria [PL] Nr 48 (09/2021) | Page 18

RAPORT: NIEWYSTARCZAJĄCE KWALIFIKACJE NAUCZYCIELI

DO NAUCZANIA O ZAGŁADZIE

Badanie Centrum Edukacji o Holokauście UCL wskazało na „poszerzenie wiedzy w tym temacie” na przestrzeni ostatnich dziesięciu la, jednak nadal pozostawało „wiele znaczących luk i powszechnych błędów w rozumowaniu”.

Nowy raport pokazuje, iż wśród nauczycieli szkół średnich powszechne są „niedomówienia” odnoszące się do kwestii Holokaustu.

Według raportu, stworzonego w oparciu o odpowiedzi pozyskane od ponad 1000 nauczycieli, niemal „jedna piąta respondentów niedawno prowadząca zajęcia o tematyce Holokaustu nie przeszła żadnego formalnego profesjonalnego szkolenia w tym zakresie”.

Raport ostrzega, iż „wygląda na to, iż wielu nauczycieli wciąż powiela powszechne niedomówienia, przekazuje błędy w rozumowaniu oraz powszechne nieścisłości historyczne, z których wszystkie niosą za sobą potencjalnie istotne konsekwencje dla procesu nauczania i uczenia się o tej ważnej historii”.

W badaniu wskazano na istotne luki, m.in. na fakt, iż „mniej niż połowa nauczycieli była w stanie poprawnie określić, iż Żydzi stanowili mniej niż 1% przedwojennej ludności Niemiec oraz iż usystematyzowana masowa eksterminacja Żydów rozpoczęła się wraz z inwazją na Związek Radziecki w 1941 roku”.

Według dr Andy’ego Pearce’a, profesora nadzwyczajnego historii i historii edukacji, wnioski z raportu „wyraźnie wskazują, iż formalne szkolenie specjalistyczne istotnie wpływa na wiedzę nauczycieli z zakresu Holokaustu oraz jego historii”.

Pearce, podkreślając postęp, jaki według danych zawartych w raporcie dokonał się na przestrzeni ostatniej dekady zaznaczył jednocześnie, że „wielu nauczycieli wydaje się nie posiadać wiedzy w tym temacie niezbędnej do obalania mitów oraz błędnego rozumowania, tak powszechnych w szeroko pojętym społeczeństwie, które jak wiemy powiela teraz również wielu młodych ludzi”.

„Rzeczony brak wiedzy niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Z jego powodu nauczyciele mogą nie zidentyfikować błędnych przekonań u swoich uczniów, jednocześnie wzrasta prawdopodobieństwo szerzenia się nieporozumień, co wywiera negatywny wpływ na założenie, iż poprzez naukę o Holokauście młodzież będzie mogła lepiej zrozumieć oraz reagować na prześladowania oraz przejawy okrucieństwa”.

„Niepokoi fakt, iż tego rodzaju mity i błędne rozumowanie wciąż pozostają powszechne wśród nauczycieli”.

Rzecznik organizacji edukacyjnej Holocaust Educational Trust powiedział, iż „nasza organizacja od zawsze była zdania, iż kluczowe jest, by edukatorzy zostali wyposażeni w najlepsze możliwie narzędzia do nauczania tego trudnego tematu w sposób skuteczny oraz z niezbędną wrażliwością. Ta ważna

Badanie przeprowadzone przez Centrum Edukacji o Holokauście University College London (UCL) pokazało, iż jeden na pięciu nauczycieli podejmujących się nauczania o Holokauście w szkołach średnich w Wielkiej Brytanii nie przeszedł formalnego szkolenia w tym zakresie. Nowy raport pokazuje, iż wśród nauczycieli szkół średnich powszechne są „niedomówienia” odnoszące się do kwestii Holokaustu.

Jewish News UK