BARAK Z OBOZu KONCENTRACYJNego
Na NOWEJ wystawie o Holokauście w londyńskim IWM
Artefakty te to prawdopodobnie ostatnie pozostałości po Velten, podobozie Ravensbrück i Sachsenhausen, w którym przetrzymywano kobiety pochodzenia żydowskiego, romskiego
i Sinti, a także więźniów politycznych różnych narodowości.
W ramach projektu o wartości 30,7 milionów funtów, oprócz Galerii Holokaustu w Muzeum zostanie także utworzona Galeria Drugiej Wojny Światowej. W ten sposób po raz pierwszy na świecie galerie dedykowane tym dwóm tematom zostaną zaprezentowane pod jednym dachem. Jednym z głównych darczyńców projektu utworzenia galerii jest Roman Abramowicz, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, który zorganizował w klubie uroczystą kolację dla darczyńców we współpracy z Jewish News. Inauguracja projektu planowana jest na 20 października i ma stanowić zwieńczenie ponad siedmioletniej pracy.
Oprócz baraków, w ramach Galerii Holokaustu prezentowanych będzie ponad 2000 fotografii, książek, prac artystycznych oraz listów opowiadających historię okrucieństwa Zagłady oraz losy jej ofiar i ocalonych oraz łączących te dzieje z kontekstem całej wojny.
Lauren Wilmott, starsza kuratorka Wystawy Holokaustu, w rozmowie z Jewish News opowiedziała, że przed ich przejęciem przez Muzeum, baraki wchodziły w skład konstrukcji czyjegoś domu.
– Dotarliśmy do informacji, że dwie siostry znalazły się w posiadaniu elementów baraków
i wykorzystały je do budowy domu – powiedziała Wilmott. – W obliczu braków
w dostępności materiałów budowlanych użycie czegokolwiek, co było pod ręką stanowiło pewne rozwiązanie. Kuratorka ma nadzieję, że przedstawiany artefakt przyczyni się do zobrazowania złożoności systemu obozowego.
– W latach 1933-1945 utworzono 44 000 obozów… W Linz w Austrii na pięciu obywateli przypadał jeden więzień obozu, co obrazuje,
w jakim stopniu obozy były obecne w codziennej rzeczywistości. Założenie, że nikt nie wiedział, co się działo w tym temacie jest nieprawdziwe. Galeria wykorzystuje osiągnięcia najnowszych badań naukowych, w tym materiały archiwalne udostępnione dopiero po zakończeniu zimnej wojny.
Wśród innych dotąd nieprezentowanych artefaktów znajduje się suknia ślubna Geny Turgell, Ocalonej z obozu Belsen, która wyszła za mąż za brytyjskiego oficera, członka oddziału wyzwolicieli obozu.
Delikatna suknia uszyta z jedwabiu spadochronowego unaocznia, że wpływ działalności obozów na życie ludzkie nie zakończył się wraz z ich wyzwoleniem.
Kolejny poruszający artefakt to płaszcz ofiarowany przez ojca synowi, który znalazł się w transporcie dzieci do obozu.
- Znamy historię dziecięcego płaszcza, chłopiec miał wtedy czternaście lat, a ojciec kupił mu płaszcz na drogę – mówi Wilmott.
- Był on o kilka rozmiarów za duży, a mężczyzna zrobił to świadomie, wiedząc, że już nigdy więcej nie zobaczy syna. Kupił mu płaszcz, do którego chłopiec miał dorosnąć – to rodzaj prezentu pożegnalnego.
- To dla mnie szczególnie wzruszające – wielu rodziców nie mogło towarzyszyć swoim dzieciom, wiele z nich później zamordowano.
Przed otwarciem wystawy muzeum organizuje inicjatywę mającą na celu pozyskanie kwoty 250 000 funtów niezbędnej do ukończenia prac konserwatorskich w ramach baraków oraz o ich instalacji.
Diane Lees, dyrektorka generalna Muzeum powiedziała: - Nigdy wcześniej w historii nauka o drugiej wojnie światowej i Holokauście nie była tak istotna. Dotyczy to także zrozumienia tego kluczowego okresu w historii XX wieku, który wywarł tak ogromny wpływ na świat, w którym obecnie żyjemy.
- Mimo że wkrótce nie będzie już wśród nas naocznych świadków tego konfliktu zbrojnego, dzięki zaprezentowaniu bezpośrednich świadectw weteranów, obywateli i Ocalonych, IWM zapewni, że pamięć o doświadczeniach tamtych pokoleń nigdy się nie zatrze, a to wszystko dzięki wyjątkowej galerii, której tworzenia trwa już od niemal siedmiu lat.
Dyrekcja Muzeum Wojny Imperialnej (IWM) przedstawiła szczegóły projektu o wartości 30 milionów funtów i ogłosiła jego inaugurację na 20 października. Fragmenty baraków z obozów koncentracyjnych zostaną wystawione po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w ramach nowej Galerii Holokaustu w Imperialne Muzeum Wojny, której otwarcie planowane jest na jesień tego roku.
Josh Salisbury, Jewish News UK