Żydowscy partyzanci litewscy, lipiec 1944. Zbiory Wiener Holocaust Library.
żyjemy przecież w świecie, w którym media społecznościowe pozwalają każdemu na wcielenie się w rolę eksperta.
Wolność słowa to warunek konieczny do zaistnienia demokracji, więc wierzymy, że na rynku idei przewagę przejmie „kontra-mowa”. Historia przypomina nam jednak także, że ziścić może się to, co niewyobrażalne, a myślenie życzeniowe oraz niezamierzone skutki działania niosą poważne zagrożenie. Często mamy wrażenie, że szybkość, z jaką zmienia się świat technologii oraz jej wpływ na nasze życie pozbawiają nas zdolności dokładnej oceny oraz przewidywania konsekwencji. W podejściu do niezmiennie palących kwestii antysemityzmu oraz rasizmu należy wykazać się powściągliwością i przejąć kontrolę nad kreatywnością i innowacyjnością, jaką dają media społecznościowe. Do tego potrzebni będą nie tylko utalentowani maniacy technologiczni. W pilne wyzwanie zbadania, co składa się na nasze człowieczeństwo muszą zaangażować się historycy oraz inni eksperci nauk humanistycznych.
Markowi Twainowi przypisuje się słowa, iż „Kłamstwo obiegnie dookoła pół świata zanim prawda zdąży włożyć buty”. Niezależnie od źródła, spostrzeżenie to wyprzedziło o cały wiek narodziny mediów społecznościowych. Świat ciągle się zmienia, lecz natura ludzka pozostaje taka sama.
Sara J. Bloomfield jest dyrektorką amerykańskiego Muzeum Holokaustu. Tekst został opublikowany na platformie Medium USHMM.