Memoria [PL] Nr 33 (06/2020) | Page 22

W ciągu tygodnia otrzymaliśmy od ponad 2 200 osób z całego świata darowizny o łącznej sumie przekraczającej już pół miliona złotych.

–  Zebrane pieniądze będą w całości przekazane na funkcjonowanie naszej instytucji pamięci. To dla nas bardzo ważne w tych trudnych czasach. Ale bardzo ważne również jest to, że nie jesteśmy sami, że tak wiele osób poczuwa się do solidarności i ofiarności. To budzi prawdziwą nadzieję na przyszłość  –  podkreślił dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

Cały czas prosimy o państwa pomoc i wsparcie naszej misji.  Darowizny można przekazywać za pośrednictwem naszej strony internetowej wesprzyj.auschwitz.org lub też wpłacać bezpośrednio na nasze konto:

IBAN: PL 29 1130 1150 0012 1268 9720 0001

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK S.A.)

SWIFT: GOSKPLPW

Na szczęście nie jest zagrożona realizacja prac konserwatorskich służących zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci, są one bowiem realizowane z zewnętrznych środków pochodzących z Fundacji Auschwitz-Birkenau. W związku z kryzysową sytuacją Fundacja podjęła już decyzję o dwukrotnym wzroście swojego wsparcia finansowego w 2020 r.

16 czerwca w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas oraz prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński podpisali porozumienie potwierdzające zadeklarowane wcześniej podwojenie niemieckiego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau – z 60 do 120 milionów euro. Środki pochodzić będą z dotacji rządu federalnego i landów niemieckich.

Od 1 lipca ponownie będzie można zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można już teraz dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań Muzeum w czasie trwającej pandemii.  

apel o pomoc w czasie pandemii.

1 lipca ponowne otwarcie dla odwiedzających.

Paweł Sawicki

Czas pandemii to niezwykle trudny okres dla Miejsca Pamięci Auschwitz, które od 12 marca jest zamknięte dla odwiedzających, a tym samym zostało pozbawione największego źródła finansowania. Dlatego zwróciliśmy się do wszystkich, dla których ważne jest zachowanie pamięci, o pomoc finansową, która pozwoli na kontynuację wielu projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych.