Opowiedz
swoim
dzieciom
Yad Vashem
W ramach wystawy online pod takim właśnie tytułem Yad Vashem, poprzez fotografie, artefakty oraz osobiste świadectwa odkrywa oraz upamiętnia pewne zwyczaje związane z obchodzeniem Święta Paschy w całej Europie w czasach przed Holocaustem, podczas Holokaustu, a także w obozach dla przesiedleńców i sierocińcach w czasach powojennych.
Pamięć to ważny element Święta Paschy oraz część jego tradycji oraz rytuałów.
Wśród artefaktów prezentowanych na wystawie możemy podziwiać Hagadę przygotowaną przez 17-letniego Elimelekha Landau na podstawie wersów cytowanych z pamięci przez jego ojca w okresie, gdy cała pięcioosobowa rodzina chłopaka przebywała w ukryciu w miejscowości Borysław.
Rodzina Landau: Shmaryahu i Sarah wraz z dziećmi Elimelekhem, Judahem i Tamar mieszkali w miejscowości Borysław, w tamtych czasach znajdującej się w Polsce i wiedli spokojne życie. Shmaryahu Landau był liderem społeczności żydowskiej oraz właścicielem pola naftowego, a także pokaźnego tartaku dostarczającego drewno na eksport.
W 1939 rozpoczęła się sowiecka okupacja rejonu Borysławia, ale to po najeździe Niemców na Związek Radziecki życie społeczności żydowskiej w Borysławiu stało się nie do zniesienia przez powszechny terror i łapanki. Shmaryahu i Elimelekh otrzymali zatrudnienie w charakterze „kluczowych pracowników”, co pozwoliło im uniknąć wielu łapanek, jednak pewne wyjątkowo okrutne wydarzenia z lutego 1943 roku uświadomiły małżeństwu, iż wszyscy Żydzi zostali skazani na unicestwienie i by przetrwać, muszą zacząć działać.
Judah Landau w czasie wojny. Fot. Yad Vashem.