Założyciel Biblioteki Wiener Holocaust Library Dr Alfred Wiener miał trzy córki: Mirjam (po prawej), Eva (po lewej) i Ruth ( w środku). W 1943 roku dziewczęta zostały wraz z matką uwięzione w Westerbork, a następnie w 1944 roku deportowane do Bergen-Belsen. Zostały zwolnione w ramach niecodziennego programu wymiany więźniów w 1945 roku. Zbiory Biblioteki Wiener Holocaust Library.
Strona została opracowana z myślą o brytyjskim programie nauczania i opiera się na dziewięciu głównych zagadnieniach, przejrzyście opracowanych i z intuicyjnym dostępem. Jest to niezwykle popularne internetowe źródło wiedzy zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Co roku jego zasoby mają ponad milion odsłon przez użytkowników ze 140 krajów.
Główne elementy The Holocaust Explained to:
• Nagrania video świadectw ocalonych z Holokaustu
• Treści multimedialne, wśród których znaleźć można wiele nowych oraz oryginalnych map, fotografii, dokumentów i wykresów objaśniających kluczowe pojęcia i wydarzenia
• Glosariusz, na który składa się ponad tysiąc haseł i który objaśnia skomplikowane słownictwo oraz specjalistyczne pojęcia
• Treści autorstwa nauczycieli, historyków oraz ekspertów w dziedzinie Holokaustu
• Zaawansowane treści adresowane do osób, które zdobyły już podstawową wiedzę w tym temacie, a teraz chcą ją pogłębiać
• Angażujące narzędzia do wyszukiwania oraz przeglądania treści
• Darmowy i otwarty dostęp. Hasło, login ani subskrypcja nie są wymagane
Przez dwa ostatnie lata biblioteka The Wiener Holocaust Library prowadziła weryfikację oraz odświeżała treści znajdujące się na stronie, włączając w nie unikalne dokumenty wchodzące w skład archiwum Biblioteki oraz wprowadzając nowe funkcjonalności interaktywne. Na stronie przedstawiane są unikalne dokumenty ze zbiorów Biblioteki, które stanowią wizualizację publikowanych treści.
Roxzann Baker, Koordynator Projektu odpowiedzialna za analizę oraz modyfikację The Holocaust Explained powiedziała: „Wznowienie The Holocaust Explained to dla nas ogromne wydarzenie. Holocaust stanowił jeden z najczarniejszych rozdziałów w historii ludzkości. Dostęp do interesującego źródła wiedzy, które prezentuje spokojne podejście do tematu w dostosowany do potrzeb dzieci sposób to konieczność. Strona ta posiada nieograniczony zasięg i mam nadzieję, że wciąż będzie się rozwijać, prezentując interesujące oraz rzadkie dokumenty wchodzące w skład archiwów biblioteki The Wiener Holocaust Library szerokiemu gronu odbiorców”.
Plakat wyborczy z 1932 roku promujący kandydaturę Adolfa Hitlera w wyborach Reichsprasident. Przedstawiając Hitlera jako silnego lidera odwołuje się on do dzielonego przez naród niemiecki strachu przed biedą i nędzą. Zbiory Biblioteki Wiener Holocaust Library.