Nie Zapomnisz Imienia Swego. Dzieci Auschwitz.
Co najmniej 232 tysiące niemowląt, dzieci i młodych ludzi zostało deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz z całej Europy lub urodziło się tam w niewyobrażalnych warunkach. Przeżyło tylko 650. Na ciałach i w duszach noszą ślady cierpienia. Na wystawie historie życia dzieci i młodzieży, którzy przeżyli Auschwitz, opowiadane są na wielkoformatowych panelach.
Wśród nich są: Kola, który został W tym: Kola, który został zwolniony jako dwulatek i przez długi czas nie mógł uwierzyć, że ludzie mogą umrzeć sami, a nie zabici przez kogoś umrzeć bez morderstwa; Barbara, która urodziła się w Auschwitz i została odebrana matce w celu sprawdzenia jej „zdolności germanizacyjnej” w obozie „Lebrechtsdorf”, ponieważ była blondynką z niebieskimi oczami; Jehuda, który przeżył dwa marsze śmierci i po wyzwoleniu dosłownie zamalowywał kartki obrazami z Auschwitz.
Wystawa, której kuratorem jest Alvin Meyer powstała dzięki współpracy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i Miejsca Pamięci Oporu Niemiec
Centrum dokumentacji Narodowego Socjalizmu w Kolonii jest prawdopodobnie pierwszą instytucją na świecie, która oferuje 360-stopniowe zwiedzanie Miejsca Pamięci, wystawy stałej i wystawy czasowej. W ten sposób można także odwiedzić wystawę czasową poświęconą dzieciom Auschwitz.
godziny otwarcia
wt-pt 10.00–18.00
sob., niedz., święta państwowe 11–18
Wystawa w Centrum Dokumentacji Narodowego Socjalizmu w Kolonii prezentowana
będzie do 23 lutego 2020 r.
Ruth i Robert Büchler. Dzieci deportowane do Auschwitz. Ruth nie przeżyła
© Archiv Alwin Meyer