Memoria [PL] Nr. 25 (10/2019) | Page 22

FORUM PAMIĘCI. SEMINARIUM POLSKICH MUZEÓW MARTYROLOGICZNYCH.

Podsumowanie i refleksje po dziesięciu latach.

Piotr Tarnowski, Ewa Malinowska. Muzeum Stutthof.

Są takie instytucje i pracownicy, którzy od dziesięciu lat regularnie zabierają głos na Forum, i takie, które nieustannie dołączają. Stałym uczestnikiem jest w sposób oczywisty Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Stutthof Sztutowie, ponadto Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry, oddział Muzeum Warszawy, Muzeum Dulag 121, Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Muzeum Gdańska, Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWP Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i inne. Stałym gościem zza granicy jest Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (USHMM).

Pierwsze seminarium odbyło się w dniach 3-5 września 2010 r. Odczytano 19 referatów. Ideą organizatorów była i jest konkretna konstrukcja odczytów - mają dotyczyć działalności w minionym roku, być nie dłuższe niż piętnaście minut i winna towarzyszyć im prezentacja. Już z założenia sprawia to, że referaty budzą zainteresowanie i dyskusje. Tematy referatów dotyczą zarówno działalności podstawowej: gromadzenia i naukowego opracowywania zabytków, zapewniania im właściwego stanu zachowania i bezpieczeństwa, zabezpieczania i konserwacji zbiorów, zabezpieczania zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody, urządzania wystaw stałych i czasowych, organizowania badań naukowych, prowadzenia działalności wydawniczej, edukacyjnej i upowszechniającej, udostępniania zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych, zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów, jak także działalności

Forum Pamięci. Seminarium Polskich Muzeów Martyrologicznych zostało powołane do życia jako branżowa przestrzeń wymiany aktualnych doświadczeń, dyskursu o bieżącej działalności i refleksji o przyszłości przez dwie instytucje, Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Odbywa się w pierwszych tygodniach września w Sztutowie. Uczestniczą w nim pracownicy z polskich instytucji zajmujących się martyrologią.

Zdjęcia w tym artykule dzięki uprzejmości Muzeum Stutthof