Memoria [PL] Nr. 25 (10/2019) | Page 21

Po prezentacji nowej siedziby odbyło się posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, któremu przewodniczył prof. Marek Kucia.

Podczas posiedzenia dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk przedstawił sprawozdanie podsumowujące działania Centrum w okresie od października ubiegłego roku, kiedy odbyło się ostatnie posiedzenie rady.

– Najważniejszym dla nas wydarzeniem jest oczywiście powstanie nowej siedziby, którą mogli Państwo dziś zobaczyć. Do nowego budynku będziemy przeprowadzać się na początku przyszłego roku. Co istotne, pierwszymi gośćmi w nowej siedzibie była grupa 12 byłych więźniów obozu Auschwitz, których gościliśmy niedawno w Miejscu Pamięci na projekcie edukacyjnym. Były to głównie osoby, które do Auschwitz deportowane były jako dzieci z Powstania Warszawskiego. Rośnie także liczba odwiedzających. Wszystko wskazuje na to, iż frekwencja w 2019 r. będzie jeszcze większa niż w roku ubiegłym, kiedy Miejsce Pamięci odwiedziło 2,152 mln osób. Dlatego tak ważne było pozyskanie ponad 20 milionów złotych na rozwój planowanego nowego Centrum Obsługi Odwiedzających – powiedział Andrzej Kacorzyk.

Wydarzeniem szczególnie istotnym dla MCEAH w ostatnim czasie była międzynarodowa konferencja edukacyjna „Auschwitz – Nigdy więcej! – Czy na pewno?”. Tematyka wykładów i dyskusji dotyczyła edukacji w kontekście przeciwdziałania ludobójstwom i zbrodniom przeciwko ludzkości. Podsumowanie konferencji znaleźć można w specjalnym sierpniowym numerze magazynu Memoria.

Na posiedzeniu mowa była także o wyzwaniach stojących przed 342 edukatorami Miejsca Pamięci, którzy oprowadzają już w 21 językach, o konferencjach, seminariach i sesjach edukacyjnych przeznaczonych nie tylko dla nauczycieli, ale też m.in. dla policjantów, dziennikarzy czy funkcjonariuszy Służby Więziennej; o wystawach, które prezentowano zarówno w Miejscu Pamięci – jak ekspozycja prac Davida Olère, byłego więźnia Sonderkommando w Auschwitz – jak i w wielu miejscach na świecie; praktykantach i wolontariuszach, a także o nowych lekcjach przygotowanych w ramach edukacji internetowej.

Wśród najważniejszych planów dyrektor Kacorzyk wymienił m.in. rozwój systemu obsługi odwiedzających, nabór i szkolenia dla przewodników, organizację specjalnego pobytu studyjnego dla nauczycieli z Japonii, a także angielskojęzycznych studiów poświęconych historii Auschwitz i Holokaustu, wystawę „Sonderkommando” przygotowaną w związku z 75. rocznicę buntu więźniów w Birkenau, czy konferencję przeznaczoną specjalnie dla koordynatorów wolontariatu.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście powstało w 2005 roku i jest integralną częścią Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zajmuje się nauczaniem o historii Holokaustu i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Naucza o tragicznych losach Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i losach wszystkich innych grup Ofiar przetrzymywanych i zamordowanych w Auschwitz.

W 2016 r. w skład Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście weszli:

• prof. Marek Kucia z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – przewodniczący

• doc. dr Vojtěch Blodig, zastępca dyrektora miejsca pamięci w Terezinie – zastępca przewodniczącego

• dr Wolf Kaiser, były dyrektor Domu Konferencji Wannsee w Berlinie

• prof. Danuta Konieczka-Śliwińska, z-ca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

• Olivier Lalieu z Memorial de la Shoah w Paryżu

• dr Piotr Paziński, pisarz, redaktor naczelny miesięcznika „Midrasz”,

• Karen Pollock, dyrektor Holocaust Educational Trust

• dr Irina Scherbakova ze stowarzyszenia Memoriał w Moskwie

• Jacek Stawiski, szef redakcji Świat w telewizji TVN24 Biznes i Świat

• prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN