NASI SĄSIEDZI.
ICH HISTORIE.
Shira Stoll
Staten Island, często określana jako “zapomniana dzielnica” Nowego Jorku, może okazać się najlepszym miejscem do upamiętnienia Holocaustu.
W 2011 selfhelp.net przewidziała, że do 2018 roku na Staten Island mieszkać będzie 453 ocalonych z Holocaustu oraz że do roku 2020 liczba ta spadnie do 381. Informacja ta uświadomiła nam, że jeśli chcemy poznać ich historie, musimy działać natychmiast, póki mamy jeszcze taką możliwość.
Ich historie muszą i tak ujrzeć światło dzienne po to, by nikt ich nigdy nie zapomniał.
W czerwcu 2017 Shira Stoll, specjalistka w zakresie multimediów Staten Island Advance/SILive spotkała się z 15 ocalonymi z Holocaustu podczas wydarzenia Café Europa zorganizowanego w Centrum Społeczności Żydowskiej Bernikow Jewish Community Center w Staten Island. Jest to wydarzenie ku czci ocalonych z Holocaustu okraszone muzyką klezmerską oraz karaoke w Jidysz, w ramach którego spotykają się ocaleni wraz z rodzinami, by cieszyć się swoją obecnością i życiem, jakie odbudowali w Staten Island.
Dla Stoll wydarzenie to miało szczególne znaczenie, ponieważ w 1995 roku spotkała Helen Freibrun, ocaloną z Auschwitz, która opiekowała się nią pod nieobecność rodziców. Freibrun była dla dziewczyny źródłem inspiracji już od momentu, gdy ta miała 2 lata. Z upływem lat ich więź się zacieśniła, a Stoll nazywała Freibrun swoją „trzecią babcią”. Freibrun opowiedziała Stoll swoją historię. Została deportowana z Użhorodu w Czechosłowacji do Auschwitz. Następnie podczas selekcji została przez dra Mengele zesłana do krematorium, ale cudem przeszła na „stronę życia”, i to nie raz, a dwa razy.
Kobieta opowiedziała Stoll o swoim doświadczeniu Auschwitz, zachęcając dziewczynę do mówienia o Holokauście tak, by kolejne pokolenia nigdy nie zapomniały jego koszmaru.
Autorka artykułu z byłą więźniarką Auschwitz Helen Freibrun.