Marianne Grunfeld (1912-1942)
© Island Archives, Guernsey
Historie nazistowskich prześladowań na Wyspach Normandzkich, których przykład stanowić może życiorys Marianne Grunfeld, często odchodziły w zapomnienie. Wyspy Normandzkie doświadczyły podobnych okrucieństw, jak reszta okupowanej Europy, ale narracja o wojnie była
w ich przypadku ściśle powiązana z narracją obowiązującą na głównym terytorium Wielkiej Brytanii, która podkreślała brytyjskie zwycięstwo
i zaniedbywała kwestie ofiar i cierpienia. W pierwszych dekadach po wojnie najbardziej liczyła się armia, zwycięstwo i patriotyzm.
W późniejszych latach zaczęto dostrzegać doświadczenia ofiar prześladowań na Wyspach Normandzkich, w tym Żydów, pracowników przymusowych oraz tych, którzy przejawiali akty protestu, buntu i oporu. W 1996 roku otwarto w Jersey Miejsce Pamięci The Lighthouse Memorial, które upamiętnia dwudziestu jeden mieszkańców wyspy, którzy nie powrócili z obozów koncentracyjnych i więzień znajdujących się na kontynencie, a w 2015 roku wzniesiono w Guernsey pomnik upamiętniający „ośmiu z Guernsey”, którzy zginęli w nazistowskiej niewoli.
Nowa wystawa stanowi część tego procesu upamiętnienia. Opiera się ona na bogatych archiwalnych zbiorach The Wiener Library, dokumentach udostępnionych niedawno przez Archiwum Narodowe oraz przedmiotach należących do samych ofiar nazistowskich prześladowań. Ma na celu zobrazowanie tych niejednokrotnie pomijanych zdarzeń.
9