Gdyby nie dziadek Alexandry MacMurdo Reiter, K. Heidi Fishman nigdy by nie żyła. Dzięki przypadkowi obie kobiety odkryły w styczniu, że dziadek Reiter ze strony ojca, Stefan Ryniewicz, użył fałszywego paszportu zagranicznego, aby uratować dziadków Fishmana przed losem 6 milionów Żydów, którzy zginęli w czasie Holokaustu.
Szkocka "bohaterka Holokaustu" i edukatorka dziewcząt pomogła uratować wielu Żydów na Węgrzech przed swoją śmiercią w obozie kocentracyjnym. Jane Haining, która opiekowała się setkami żydowskich dziewcząt w Szkockiej Szkole Misji w Budapeszcie podczas II wojny światowej, zmarła w obozie Auschwitz po tym, jak naziści zaatakowali Węgry w 1944 roku.
W 1961 roku, szesnaście lat po tym, jak Eric Vogel wyskoczył z pociągu jadącego do Dachau, opowiedział o swojej ucieczce w Downbeat, amerykańskim magazynie jazzowym: "To historia horroru, terroru i śmierci, ale także radości i przyjemności, historia zespołu jazzowego, którego członkowie byli skazani na śmierć”.
Miejsca Pamięci, takie jak Sachsenhausen w Niemczech i Auschwitz-Birkenau w Polsce odgrywają ważną i wyjątkową rolę w edukowaniu ludzi na temat koszmaru Holokaustu i okresu nazistowskiego. Dla milionów odwiedzających rocznie instytucje te są świadkami niewyobrażalnych zbrodni, które miały miejsce na ich terenie i wystawiają ludzi na niewygodę związaną z przebywaniem w byłym obozie koncentracyjnym.