Memoria [PL] Nr. 19 (04/2019) | Page 30

MASOWE MORDERSTWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH A HOLOKAUST

IHRA

Najnowsza publikacja Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) „Masowe morderstwa osób niepełnosprawnych a Holokaust” pod redakcją Brigitte Bailer i Juliane Wetzel, prezentuje wyniki najnowszych badań dotyczących wydarzeń na terenach okupowanych przez Niemcy. Książka podsumowuje konferencję IHRA, która odbyła się w Bernie w listopadzie 2017 roku.

W Niemczech i anektowanej Austrii osoby niepełnosprawne jako pierwsze padły ofiarą masowych zbrodni narodowego socjalizmu, określanych eufemistycznym terminem "eutanazja". Z powodów rasistowskich i ekonomicznych zostali oni uznani za niezdolnych do życia. Środki i metody zastosowane w tych zbrodniach zostały zastosowane później w czasie Holokaustu - sprawcy tych pierwszych morderstw stali się ekspertami w obozach zagłady tzw. “Aktion Reinhardt”

W czasie II wojny światowej naziści dążyli do eksterminacji osób niepełnosprawnych na okupowanych terytoriach Europy Zachodniej, a także Europy Wschodniej.

„Fakt, że narodowi socjaliści testowali swoje metody zabijania osób niepełnosprawnych przed zastosowaniem tych metod do mordowania europejskich Żydów, łatwo popada w zapomnienie, biorąc pod uwagę ogrom Holokaustu. Po utworzeniu miejsc pamięci w byłych ośrodkach programu T4, takich jak Hadamar (Niemcy) czy Hartheim (Austria) - by wymienić tylko dwa - w 2014 roku powstał pomnik i centrum informacyjne utworzone w historycznym miejscu, przy ul. Tiergartenstraße 4, gdzie

Przy miejscu pamięci Akcji t4. Fotografia z publikacji