Przyjęto, że naukowe imprezy tego typu powinny być jednodniowe, a ich przewodnim tematem są zagadnienie badawcze lub obiekty archiwalne najbardziej charakterystyczne dla jednostki organizującej konferencję. W przypadku Żydowskiego Instytutu Historycznego nie mogło to zatem być nic innego, jak Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, znane również jako Archiwum Ringelbluma. Tytuł konferencji wyraźnie wskazywał, że dotyczyć ona będzie badań prowadzonych na dokumentach wchodzących w skład zbioru oraz technik konserwacji, której poddawane są poszczególne części kolekcji.
W spotkaniu udział wzięło dziesięciu ekspertów z różnych ośrodków naukowych i dwóch przedstawicieli Działu Digitalizacji Zbiorów ŻIH. Wśród prelegentów znaleźli zarówno profesorowie, jak i doktorzy i doktoranci, reprezentujący takie jednostki badawcze i naukowe, jak Polska Akademia Nauk, Roma Tre University, University of Leicester, University of Leeds, University of British Columbia, Indiana University Bloomington oraz Żydowski Instytut Historyczny. Poza Polską reprezentowane były Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i Włochy. Konferencja miała charakter otwarty, dlatego z prezentowanymi referatami mogli zapoznać się wszyscy zainteresowani. Poza poinformowaniem o konferencji w mediach społecznościowych, organizatorzy rozesłali także listy z zaproszeniami do jednostek badawczych, naukowych i muzealnych na terenie kraju.
Po dokonaniu wyboru najciekawszych propozycji wystąpień, już na etapie planowania, podzielono je na trzy panele tematyczne: życie codzienne w getcie warszawskim i specyfika panujących w nim warunków; analiza materialna źródła historycznego, jakim jest Archiwum Ringelbluma; wokół nowego projektu Żydowskiego Instytutu Historycznego – Encyklopedii Getta Warszawskiego. W takiej też kolejności zostały zaprezentowane przez prelegentów.
Zdjęcia w artykule: ŻIH