Fot. Rohatyn Jewish Heritage
W swoim przemówieniu Wiceprezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński powiedział: - Dzisiejszy dzień jest świętem pamięci o ofiarach i bohaterach z Sobiboru, ale nie tylko. Ma również przypominać nam, czym grożą rasizm oraz zbrodnicze uprzedzenia wobec innych. […] mamy moralny imperatyw, aby czynić wszystko, by świat był od nich wolny.
Głos zabrali też przedstawiciele państw współtworzących Międzynarodowy Komitet Sterujący projektem budowy Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze: Ambasador Izraela Anna Azari, Dyrektor Generalna ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, Dobrobytu i Sportu Królestwa Niderlandów Angelique Berg oraz Ambasador Republiki Słowackiej Dušan Krištofík. Jako kolejny wystąpił Ambasador Rosji Sergiej Andreev.
W swoich przemówieniach Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Sterującego projektem budowy Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze Jarosław Sellin oraz dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku dr Tomasz Kranz podkreślali wagę powstającego muzeum dla przyszłych pokoleń. - Mam nadzieję, że będą Państwo wspierać działalność tworzonego muzeum, którego główną misją będzie podtrzymywanie pamięci o ofiarach i przekazywanie wiedzy o tym, co się wydarzyło w Sobiborze w latach 1942–1943. Bo to na nas teraz spoczywa obowiązek dawania świadectwa – podkreślił Tomasz Kranz.
Budowa muzeum i nowe zagospodarowanie przestrzenne miejsca pamięci w Sobiborze, do których nawiązywano w wystąpieniach, to przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym. Jego realizacją kieruje Komitet Sterujący, który powstał w 2008 r. i składa się z przedstawicieli czterech państw: Polski, Holandii, Słowacji i Izraela.