75. ROCZNICA POWSTANIA WIĘŹNIÓW NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU ZAGŁADY W SOBIBORZE
Agnieszka Kowalczyk-Nowak, Państwowe Muzeum na Majdanku
14 października kilkunastu krewnych więźniów obozu zagłady w Sobiborze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasadorowie i dyplomaci, członkowie stowarzyszeń upamiętniających ofiary Holokaustu i duchowieństwo spotkali się w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze, aby upamiętnić bunt i ucieczkę osadzonych – jeden z najważniejszych przejawów oporu Żydów podczas II wojny światowej. Ceremonię zorganizowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.
Wszystkie zdjęcia w artykule: Państwowe Muzeum na Majdanku
W czasie obchodów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Lejba Felhendler – jeden z przywódców ruchu oporu w obozie. List skierowany do uczestników uroczystości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. - Rzeczpospolita Polska pragnie w sposób szczególny uhonorować Lejbę Felhendlera – swego mężnego bohatera, który wraz z Aleksandrem Peczerskim współkierował powstaniem w Sobiborze - można było usłyszeć w przemówieniu. Odznaczenie odebrał profesor Nicholas Kittri, siostrzeniec Lejby Felhendlera.
- Gromadzą się Państwo w miejscu, które jest świadectwem straszliwej zbrodni, a jednocześnie świadectwem dumnego oporu, heroicznej walki o wolność i godność - przypominał Prezydent.