Frank, w ich własnych środowiskach. Ta część projektu była silnie skoncentrowana na kwestiach powiązania historii Auschwitz i Holocaustu z problemami dnia dzisiejszego, poprzez edukowanie o zagrożeniach związanych z antysemityzmem, rasizmem i dyskryminacją. W latach 2017-2018 grupa młodych liderów z Polski i Holandii wzięła udział w trzech spotkaniach: we Wrocławiu, Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz oraz Amsterdamie.
W ramach projektu została opracowana lekcja internetowa „Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”, mająca na celu przygotowanie do wizyty w Miejscu Pamięci młodzież od 13 roku życia. Autorami scenariusza lekcji są: Adam Musiał i Monika Witalis-Malinowska, nauczyciele dyplomowani współpracujący z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Metodyka lekcji opiera się na krótkich opisach najważniejszych wydarzeń, elementów ideologii i historii Trzeciej Rzeszy, obozów koncentracyjnych i Holokaustu. Oprócz samego tekstu historycznego częścią lekcji jest bogaty materiał archiwalny zawierający zdjęcia, mapy oraz fragmenty filmów dokumentalnych. Ważnym elementem lekcji są ćwiczeń dla uczniów, pozwalające na usystematyzowanie zdobytej wiedzy. Uczestnicy usłyszeli także o mobilnej wystawie „Doświadczenie Auschwitz w sztuce byłych więźniów” i przygotowanych dla niej materiałach edukacyjnych.
Podczas konferencji odbył się również panel „Grupy o specjalnych potrzebach edukacyjnych w Miejscach Pamięci - teoria a praktyka”, którego uczestnikami byli dr Marci Owsiński z Muzeum Stutthof w Sztutowie, Gabriel Dittrich z Campus Christophorus Jugendwerk, Leszek Szuster z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz Piotr Kondratowicz z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu.
Ostatniego dnia konferencji uczestniczy zwiedzali Miejsce Pamięci Auschwitz według scenariuszy zwiedzania opracowanego w trakcie projektu.
Realizacja trzyletniego projektu i organizacja konferencji „The Future of Auschwitz and the Holocaust Education in Authentic Memorial Sites” były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów.