Obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował w strukturach „Aktion Reinhardt” od maja 1942 r. do października 1943 r. Zamordowano w nim ok. 170 tys. Żydów. Liczba ta obejmuje 70 tys. żydowskich mieszkańców Lubelszczyzny, 34 tys. Żydów z Holandii i 24 tys. ze Słowacji. Wśród ofiar byli również Żydzi czescy, francuscy, niemieccy, białoruscy.
14 października 1943 r. w obozie wybuchło powstanie, w wyniku którego część więźniów zdołała zbiec. Niedługo po tym obóz zlikwidowano, wysadzając w powietrze budynek z komorami i demontując praktycznie wszystkie zabudowania. Bunt stał się też pretekstem do wydania przez Heinricha Himmlera rozkazu zgładzenia wszystkich żydowskich więźniów Majdanka i obozów pracy w Trawnikach i Poniatowej.
Zbrodni tej, która pochłonęła około 42 tys. Żydów, oznaczonej kryptonimem „Aktion Erntefest”, dokonano 3–4 listopada 1943 r. Państwowe Muzeum na Majdanku przypomni o tych wydarzeniach 4 listopada 2018 r., organizując we współpracy z Filharmonią im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie koncert symfoniczny „Pamięci Ofiar Zagłady”.
Więcej:
http://www.sobibor-memorial.eu