XXXXX
W 2013 r. Państwowe Muzeum na Majdanku zorganizowało i rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na projekt muzeum, w wyniku którego do realizacji wybrano koncepcję z betonową ścianą biegnącą wzdłuż dawnej drogi, którą pędzono ofiary do komór gazowych. Otoczyć ma ona polanę mogił, a także miejsce, w którym znajdowały się komory gazowe i doły do grzebania, a później spalania ciał pomordowanych. Z budynku muzealnego widoczne będzie miejsce wybuchu powstania. Został on wzniesiony w stanie surowym otwartym, ale w toku są prace nad jego wykończeniem. Wraz z infrastrukturą techniczną będzie on gotowy do sierpnia 2019 r. Będzie można wówczas przystąpić do montażu ekspozycji stałej, której otwarcie planowane jest na wiosnę 2020 r. Wcześniej zabezpieczono polanę mogił, pokrywając ją geowłókniną i warstwą białych kamieni.
Druga część uroczystości rozpoczęła się od zmówienia przez duchownych różnych wyznań ekumenicznej modlitwy za ofiary obozu zagłady w Sobiborze. Następnie obchody przeniosły się na skraj polany mogił, gdzie uczestnicy ceremonii złożyli wieńce i znicze.
Goście mieli okazję zapoznać się z wystawą specjalną „Wydobyte z popiołów” prezentującą wybrane muzealia sobiborskie, głównie rzeczy osobiste pomordowanych, znalezione podczas prac archeologicznych na terenie byłego obozu. Z okazji 75. rocznicy powstania więźniów Muzeum przygotowało ponadto album o tym samym tytule pod redakcją Tomasza Kranza, na który składają się fotografie stu muzealiów. Towarzyszą im opisy katalogowe oraz informacje o tym, gdzie relikty zostały odnalezione. Autorzy publikacji starali się w miarę możliwości zrekonstruować historie tych przedmiotów. Książka dostępna jest w polsko-angielskiej wersji językowej.