Holokaustu, był elementem innowacyjnej – i udanej – kampanii w serwisie Kickstarter, przeznaczonym do finansowania społecznościowego. Rozpoczęta minionego lata
i połączona z 75. rocznicą otrzymania przez Annę Frank pamiętnika, który był prezentem na jej 13. urodziny, kampania „Chroń Ich Historie: Nieodkryte Dzienniki Holokaustu”, ma na celu udostepnienie
w Internecie ponad 200 dzienników ze zbiorów Muzeum. Celem było zebranie 250 tysięcy dolarów w ciągu czterech tygodni. W przeciwnym razie wszystkie pieniądze zostałyby zwrócone darczyńcom.
– Dziennik Anny Frank jest dla wielu ludzi pierwszym wprowadzeniem do historii Holokaustu – powiedziała Dana Weinstein, dyrektor odpowiedzialna za zaangażowanie nowych odwiedzających i program członkowski. – Ona jest jedną z najbardziej znanych autorów dzienników
z czasów Holokaustu. Wielu
z nas zaczęło się uczyć
o Holokauście poprzez jej teksty, które przedstawiają niezapomnianą, ludzką stronę tego niesłychanego zła i cierpienia. Ale istnieje też wiele innych opisów Holokaustu, które mają potencjał, by nas nauczyć jeszcze więcej o tej historii. My pragniemy, by były one łatwo dostępne – dodała Weinstein.
Każdy z dzienników opowiada ważną historię
o cierpieniu i sile,
o prześladowaniach
i wytrwałości. Napisane przez ludzi w każdym wieku
i pochodzących z różnych środowisk, te pamiętniki ożywiają szerokie spektrum osobistych ludzkich doświadczeń z czasów Holokaustu.
– Szczególnie teraz, kiedy antysemityzm i negacjonizm Holokaustu nasilają się, musimy opowiedzieć te historie – wyjaśnia Kyra Schuster, kuratorka muzeum, która pomogła w prowadzeniu projektu.
– Pokolenie ocalałych powoli umiera, więc naszym obowiązkiem jest upewnienie się, że ich doświadczenia nie zostaną zapomniane – dodaje Schuster.
Muzeum walczy
z upływającym czasem, by zrealizować specjalistyczne, kosztowne i czasochłonne prace niezbędne do zdigitalizowania
i udostepnienia tych kolekcji; kartki i notatki zapisane są odręcznym pismem
w siedemnastu różnych językach.
Dzięki hojności ponad 5,500 ludzi pochodzących z 26 krajów i wszystkich 50 stanów USA, muzeum może teraz skatalogować
i zdigitalizować ponad 200 dzienników ze swoich zbiorów. 13 z nich zostanie spisanych i przetłumaczonych na angielski.
skatalogowany, przetłumaczony
i opublikowany w Internecie.
Jego dziennik, jedno z wielu podobnych osobistych dokumentów zebranych przez istniejące od 25 lat amerykańskie Muzeum Holokaustu, był elementem innowacyjnej – i udanej – kampanii w serwisie Kickstarter przeznaczonym do finansowania społecznościowego.