Memoria [PL] No. 9 / Czerwiec 2018 | Page 12

Amerykanie

a Holokaust

Daniel Greene, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie

Historię tę dziennik pozyskał od agencji prasowej Associated Press, a artykuł rozpoczynał się następująco: „Polskie Ministerstwo Informacji podało w dniu dzisiejszym, że ponad 500 000 osób, głównie Żydów, było więzionych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, mieście położonym na południowy zachód od Krakowa”. Następnie można było przeczytać opis krematoriów znajdujących się w obozie: „Według raportu mężczyzn, kobiety i dzieci transportowano do komór gazowych ciężarówkami. Egzekucja trwała od 10 do 15 minut”. Informacje te, wraz z dodatkowymi zatrważającymi szczegółami, poprzedzał nagłówek: „Polacy donoszą: 10 000 ofiar nazistów dziennie”.

Mylnym jest pogląd o tym, że Amerykanie posiadali ograniczony dostęp do informacji dotyczących zagrożenia, jakie stanowiła ideologia nazistowska, w tym o prześladowaniach i morderstwach na europejskich Żydach. Amerykanie i Holokaust, nowa wystawa specjalna US Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie obala ten mit.

Informacje dotyczące wielu aspektów zagrożenia ideologią nazistowską regularnie pojawiały się w prasie amerykańskiej, jak również w radiowych serwisach informacyjnych i sytuacja wyglądała w ten sposób od samego początku rządów Hitlera aż po masowe morderstwa w trakcie Holokaustu. Zaangażowani Amerykanie mieli możliwość uzyskania obszernych informacji dotyczących ideologii nazistowskiej i prześladowań. W 1932 roku, na rok przed tym, jak Hitler został kanclerzem Niemiec, wpływowa amerykańska dziennikarka Dorothy Thompson napisała: „Antysemityzm to dusza i siła napędowa hitlerowskiego ruchu. Naziści wykorzystują każdą sposobność, by znieważać Żydów”.

Interaktywna dotykowa mapa Stanów Zjednoczonych otwierająca wystawę pokazuje, że Amerykanie w całych Stanach Zjednoczonych mieli dostęp do raportów o bojkocie żydowskich firm w kwietniu 1933 roku, o tym, jak niemieccy studenci palili książki miesiąc później oraz o ustawach norymberskich pozbawiających niemieckich Żydów obywatelstwa wprowadzonych we wrześniu 1935. To przykłady zaledwie trzech spośród wielu historii przedstawianych w amerykańskiej prasie.

W ramach sponsorowanego przez muzeum projektu crowdsourcingowego zatytułowanego History Unfolded przeprowadzono wywiady ze studentami oraz obywatelami całych Stanów Zjednoczonych odnośnie treści dotyczących nazizmu publikowanych w lokalnej prasie. Uzyskano ogromną ilość odpowiedzi: do muzeum przesłano ponad 15 000 artykułów pochodzących z amerykańskich gazet i w ten sposób uzyskano największy w historii zbiór materiałów prasowych poświęconych temu zagadnieniu. To osiągnięcie obywateli występujących w całym kraju w roli historyków poddaje w wątpliwość powszechnie panującą opinię i pokazuje, że nie tylko Amerykanie mieszkający w najważniejszych metropoliach mieli dostęp do informacji dotyczących zagrożeń ze strony ideologii nazistowskiej. Obalany jest również chyba jeszcze istotniejszy mit o tym, że doniesienia prasowe były zawsze „spychane” na ostatnie strony gazet. Nie jest to prawda.

Amerykanie, którzy 22 marca 1944 kupili dziennik Washington Post prawdopodobnie zwrócili uwagę na krótki tekst składający się z trzech akapitów zamieszczony na drugiej stronie i zatytułowany „NOWE OBLICZE WOJNY”.

Wszystkie zdjęcia w artykule: U.S. Holocaust Memorial Museum