Memoria [PL] No. 7 / Kwiecień 2018 | Page 27

Dziś pracujemy nad katalogiem do wystawy. Przygotowujemy program edukacyjny skierowany do polskich i zagranicznych uczniów i studentów. W marcu przeprowadziliśmy pilotaż projektu Ambasadorzy Oneg Szabat – zaprosiliśmy grupę studentów Penn Hillel z Filadelfii, którzy uczestnicząc w warsztatach i spotkaniach z edukatorami poznali historię powstania i zawartość Archiwum Getta. Zadaniem Ambasadorów jest teraz upowszechnianie wiedzy o Oneg Szabat na macierzystych uczelniach.

Chcemy zorganizować wystawą podróżującą, która opowie o grupie Oneg Szabat i zawartości Archiwum w wybranych muzeach na świecie.

Etyczne przywództwo

W marcu tego roku Emanuel Ringelblum i grupa Oneg Szabat zostali pośmiertnie uhonorowani nagrodą 2018 Awards for Ethical Leadership przyznaną przez organizację Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics (FASPE) z Nowego Jorku. Twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy zostali wyróżnieni za „odwagę i zdolność przewidywania. To działający etycznie dokumentaliści ówczesnych czasów, ryzykujący życie, aby dostarczać raporty będące dokładnym i niezbitym dowodem katastrofalnych wydarzeń ich epoki”.

Upowszechniając wiedzę o Archiwum Ringelbluma chcemy opowiadać o etycznym przywództwie członków grupy Oneg Szabat - współpracy, sprzeciwie, odwadze i zaufaniu potrzebnym do działania i pracy w najgłębszej konspiracji.

Archiwum Ringelbluma to wielkie dzieło wielu osób, na które składa się m.in. prawie 800 relacji, 88 utworów literackich, 120 opracowań naukowych, ponad 350 teczek dokumentów urzędowych i 55 tytułów prasy podziemnej wydawanej w getcie. Zebrane liczy ponad 35 tysięcy stron.

Wiemy, że pojedynczy krzyk jest czasem najgłośniejszy, dlatego chcemy wydać wybrane dokumenty, tak by mogli je poznać czytelnicy na całym świecie.