Memoria [PL] No. 7 / Kwiecień 2018 | Page 26

zawierającą najważniejsze pojęcia związane z gettem warszawskim i topografią jego ulic. W listopadzie 2017 roku otworzyliśmy wystawę stałą „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, która udostępniła zwiedzającym dokumenty Archiwum oraz upamiętniła członków grupy Oneg Szabat. Kuratorem wystawy jest prof. Paweł Śpiewak. Towarzyszy jej książka „Listy do Oneg Szabat”. pracujemy nad katalogiem do wystawy.

zniszczeniem, opracowują i udostępniają badaczom.

W zeszłym roku zespół kilkudziesięciu tłumaczy i edytorów, historyków, socjologów i językoznawców pod redakcją naukową prof. Tadeusza Epszteina zakończył wieloletnią pracę nad wydaniem trzydziestosiedmiotomowej pełnej edycji Archiwum Ringelbluma.

Rozpoczęliśmy prace nad jej tłumaczeniem na język angielski. Wydaliśmy pierwszy tom: Warsaw Ghetto. Everyday Life pod redakcją dr Katarzyny Person. Przetłumaczenie pełnej edycji Archiwum Ringelbluma oraz opublikowanie tłumaczeń online to wielkie zadanie, rozpisane na wiele lat. W tym roku chcielibyśmy wydać kolejne dwa tomy.

Pracownicy działu digitalizacji ŻIH zeskanowali i opublikowali dokumenty Archiwum Getta na portalu Delet. Dziś każdy z nas ma do nich dostęp.

W przyszłości powiążemy polskie i angielskie opracowania z kopiami cyfrowymi oryginalnych dokumentów. W oparciu o ich zawartość zespół badaczy ŻIH pod kierunkiem prof. Andrzeja Żbikowskiego opracuje wirtualną Encyklopedię Getta pojęcia związane z gettem warszawskim i topografią jego ulic.