realizacja badawcza. Kluczową częścią było nadanie „ludzkich twarzy” prezentowanym przedmiotom. Postanowiliśmy odsunąć na bok kwestie pochodzenia, wyznania, narodowości, orientacji seksualnej, przyczyn trafienia do obozu. Skupiliśmy się na ludziach, ofiarach, nie przyjmując żadnego podziału, prócz podziału w kontekście płci i wieku na kobiety, mężczyzn i dzieci.
Część świadczącą o oprawcach przedstawiliśmy w formie minimalnej, założeniem było przedstawienie ofiar, zwłaszcza, że największa grupa znalezisk bezpośrednio świadczyła o nich. Dodatkowo w narracji pojawiła się część mówiąca o pierwszych aresztowaniach w Gdyni, o sąsiadach współczesnych mieszkańców – gości Muzeum Miasta Gdyni. Aranżacja wystawy w odciętej od ogólnego dostępu sali ekspozycyjnej ma na celu przygotowanie turystów do prezentacji trudnego tematu. Zaciemnienie pomieszczenia, zabytki wydobywające się z mroku skłaniają do refleksji i wyciszenia, jest to metaforyczne przejście z rozświetlonego życia doczesnego do świadectw przeszłości.
Dla pełniejszego zrozumienia zagadnień związanych z pracami poszukiwawczymi, historią dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdynian w KL Stutthof, przygotowany został program wykładów prezentowanych w ramach życia wystawy. Prelekcje przygotowane przez pracowników Muzeum Stutthof w Sztutowie i Muzeum Miasta Gdyni mają charakter otwarty, prezentowane będą w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia.
Współpraca pomiędzy Muzeum Stutthof i Muzeum Miasta Gdyni pokazała, że z pozoru dwie różne instytucje połączyła historia i misja ochrony dziedzictwa kulturowego.
Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni do 30 czerwca 2018 r.