Memoria [PL] No. 4 / Styczeń 2018 | Page 16

Datacja gazet i obwieszczeń, na których rysował Richter, pozwala stwierdzić, że tworzył jeszcze wiosną 1944 r., odwzorowując z pamięci obserwowane wcześniej sceny z lat 1942 i 1943 r. Każdy szkic opatrzony jest sygnaturą artysty. Na jednej z prac, ilustrującej transport do Sobiboru z 1943 r., Richter przedstawił swój portret – znajduje się w grupce robotników stojących przy torach.

Część rysunków to sporządzone naprędce zapisy ulotnych wrażeń bezpośredniego świadka. Inne powstały w pewnym oddaleniu czasowym od obserwowanych scen. Nie wiadomo, czy autor był wykształcony artystycznie. Z jednej strony jego szkice znamionują pewna prostota i skrótowość, z drugiej – cechuje je dobre opanowanie warsztatu rysownika. Oprócz walorów artystycznych kolekcja prac Józefa Richtera ma niezwykłą wartość dokumentacyjną, unaocznia miejsca i wydarzenia opisywane przez nieliczne ocalałe źródła historyczne.

Opracowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku wystawa i towarzyszący jej album zawierają kompletną kolekcję 18 rysunków Józefa Richtera pochodzących ze zbiorów Muzeum Bojowników Getta w Izraelu.

9