Chceme-li se pokusit o pochopení Putinových nic neospravedlňujících argumentů, je třeba znát trochu historie. A přestože území nynější Ukrajiny bylo prvně osídleno již desítky tisíc let zpět, období, na nějž se zaměříme, spadá do středověku. Oblast postupně osídlilo hned několik kočovných kmenů, a to až do převratu roku 882. Tehdy se totiž pololegendárnímu varjažskému bojovníku Olegovi podařilo založit nejstarší východoslovanský stát, Kyjevskou Rus. Právě tady vše jen začíná.
Kyjev, nynější hlavní město Ukrajiny, se již v 11. století stal jednou z největších metropolí Evropy. Samotná Kyjevská Rus se zase mohla pyšnit označením za největší a nejmocnější stát téže kategorie. Říše však o století později čelila rozpadu na knížectví a následoval celkový zánik. Jedno
z knížectví se uchovalo, to Moskevské. Z toho postupem času vyrostlo celé Rusko a malý ukrajinský národ na zbylém území zůstal utlačován ještě dlouhá léta poté.
Začátkem dvacátého století proběhla tzv. ukrajinizace, kdy šlo především o snahu
o navrácení mateřského jazyka do škol, vládních řízení i běžného života. Po tomto malém vítězství však následovala tragédie Stalinovy politiky, která
se na Ukrajině silně podepsala hladomorem. Odhadovaných obětí je až k pěti milionům. Teprve 24. srpna 1991 byl stát vyhlášen za nezávislý, a to
s podporou 90 % obyvatelstva, včetně toho na Donbasu a Krymu. Výroky prezidenta Ruské federace jsou tedy zřejmé, má za to, že oblast patří Rusku, nebo spíš jemu samotnému. Co na to ale obyvatelé Ukrajiny, kteří těžce vybojovanou nezávislost a svobodu mohou oslavovat již přes 30 let?
V čele Ruska stojí Vladimir Putin již od roku 2000
s krátkou pauzou, kdy si role vyměnil s nynějším předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem. Je mu dnes již 69 let a dá se říct, že toho za svůj život dost stihl.
Narozen do chudých poměrů, už při studiích práv na Petrohradské univerzitě si splnil dlouholetý sen a začlenil se do sovětské tajné služby KGB. Později působil také jako sovětský agent v Drážďanech. Během svého prvního funkčního období coby prezidenta se mu podařilo Rusko vymanit z 15 let trvající hospodářské krize. Přestože se tedy za ranného působení setkal s velkou oblibou a popularitou, netrvalo dlouho, než kolem něj začaly kolovat různé spekulace. Srovnání s komunistickými vůdci, jež můžeme vidět dnes, také není novinkou. Striktní cenzura, propaganda a korupce je něco, co Putina doprovází od začátku. Ukázkovým příkladem je také řada novinářů, kteří jsou aktuálním režimem silně utlačováni. Nadále ale i opoziční politici, jejichž občasný zánik je zahalen rouškou tajemství. Uveďme si jako příklad Borise Němcova. Ten již v roce 2014 velmi kritizoval postoj Ruska vůči Ukrajině, ale i samotného Putina. Krátce před plánovaným protestem byl v centru Moskvy 27. února 2015 zastřelen. Němcov přitom sám své obavy z možného atentátu o několik dní dříve vyjádřil. Nebo Alexej Navalnyj, ruský právník, opoziční aktivista a politik, který mimo jiné odhaluje a bojuje proti korupci ruských oligarchů, vysoce postavených politiků i prezidenta. V srpnu 2020 byl Navalnyj chemicky otráven, útok ale přežil a nyní je ve vězení. Stejně jako Němcov byl i v minulosti zatýkán na protestech, a i s fyzickým napadením se setkal již dříve. Jeho tým na platformě YouTube stále publikuje nová videa s účelem informovat (nejen) ruský lid. Tajemstvím nejsou ani příznivé vztahy s Běloruskem nebo Kazachstánem. Vůdci obou těchto diktaturou řízených zemí jsou Putinovi silně zavázáni.
8
Téma
TEXT Karolína Lásková FOTO pixabay.com
21. února 2022 Putin oznámil, že Ruská federace uzná za nezávislé DLR i LLR,
a ohlásil "mírovou misi" na Donbasu. Ta, jak už všichni víme, byla jen zástěrkou pro násilný útok a invazi ruských vojsk na celou Ukrajinu. Jak ale k této situaci došlo? Jaké jsou kořeny Ukrajiny? Vše se přehledně dozvíte v našem článku.
Putinova válka
Historie Ukrajiny
Vladimir Vladimirovič Putin. Diktátor, a co dál?